Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Rok Ignacego Łukasiewicza – kalendarz wydarzeń

Ignacy Łukasiewicz został jednym z patronów roku 2022. Był nie tylko genialnym aptekarzem i prekursorem przemysłu naftowego, ale również społecznikiem i działaczem niepodległościowym. Bez wątpienia był człowiekiem wyprzedzającym swoją epokę, a o takich bohaterach, zapomnieć nam nie wolno.

Łukasiewicz zasłynął jako wizjoner, który dał podstawy dla przemysłu paliwowego na całym świecie. Wynalezienie lampy naftowej było jedynie wstępem do przedsięwzięć, które zapoczątkowały rozwój przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Bez wątpienia na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje dziś wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii.

 

W styczniu br. obchodziliśmy 140. rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka, a w marcu przypada 200. rocznica jego urodzin. Warto więc upamiętnić tą wielowymiarową postać.

 

Województwo Podkarpackie wraz z partnerami z regionu oraz Województwem Małopolskim przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających działalność tego wielkiego Polaka.

 

Poniżej znajdziecie informacje o wydarzeniach związanych z obchodami Roku Ignacego Łukasiewicza.

 

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu