Kto z nas nie zadawał sobie pytania, a może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Jeśli teraz stoicie przed tym dylematem, mamy dla Was 5 powodów, by jednak to zrobić! Choć na kilka dni…
Natura i przyroda
Bieszczadzkie szlaki urzekną was nie tylko niepowtarzalnymi widokami z połonin i górskich szczytów, lecz także bogactwem fauny i flory. Zapuszczając się w głąb naturalnego lasu bukowego, możecie dostrzec ponad 900 gatunków roślin, 500 gatunków mchów i porostów. Bieszczady to także ostoja dzikich zwierząt – żubrów, rysi, wilków, czy niedźwiedzi. Oprócz obserwacji dziko żyjących osobników, warto wybrać się do zagrody pokazowej w Mucznem, w której żyje kilkanaście żubrów. Bieszczady, to także bogaty świat ptaków, różnobarwnych owadów, rzadkich gatunków płazów.
Wyjątkowa kuchnia
Kuchnia bieszczadzka jest niewątpliwie wyjątkowa. Jest prosta i smaczna, etniczne łemkowskie i Bojkowskie dania opierają się na ziemniakach, kapuście, kaszach, pieczywie i przetworach mlecznych. Typowe dania kuchni bieszczadzkiej to także grillowane i smażone pstrągi, oscypki z sera koziego i owczego, hreczanyki, wareniki, fuczki, placki według lokalnych receptur, pierogi razowe z kaszą gryczaną i bryndzą – bez trudu odnajdziecie je licznych restauracjach i zajazdach.
Niezwykli ludzie
Kto nie słyszał o bieszczadzkich legendach? O opowieściach z Siekierezady? Kto w Bieszczadach nie spotkał zakapiora z całym arsenałem anegdot? To właśnie rozmowy z przypadkowo spotkanymi ludźmi są tym, co sprawia, że Bieszczady mają swój niepowtarzalny klimat.
Spokój
Choć to wydaje się prozaiczne w Bieszczadach naprawdę czas płynie dużo wolniej. Dzień wydaje się nie mieć końca, a noc jest cicha i pełna gwiazd. Warto więc, co jakiś czas rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Choćby na kilka dni.
Chcecie więcej?
Jeśli nadal się wahacie, zobaczcie ten film:
KSU - Moje Bieszczady
Opis filmu: Film jest teledyskiem do utworu zespołu KSU pod tytułem "Moje Bieszczady".