Podkarpackie urzeka nie tylko malowniczymi krajobrazami, widokami z górskich szczytów i połonin, lecz także bogactwem fauny i flory. Region upodobało sobie wiele rzadkich i chronionych gatunków zwierząt, dla których starodrzew, czyste powietrze i ogromne przestrzenie to doskonałe warunki do życia i zakładania rodzin. Unikatowy ekosystem Bieszczadów, rozległe lasy Beskidu Niskiego, czy ciche ostoje Roztocza zachęcają do wypraw przyrodniczych połączonych z tropieniem zwierząt czy oznaczaniem ptaków.
1. Ryś
Patrząc na to przepiękne stworzenie łatwo zapomnieć, że to trzeci, co do wielkości, drapieżnik występujący w naszym kraju. Po niedźwiedziu i wilku. Najlepiej czuje się w Bieszczadach, lasach Beskidu Niskiego, ale także na pogórzach: Dynowskim i Strzyżowskim oraz południowym Roztoczu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie szacuje, że żyje u nas już ponad 200 kotów. Mimo to raczej nie spotkacie ich podczas leśnych wędrówek. Rysie to samotniki - większość swojego życia spędzają w pojedynkę, i jak na koty przystało, chodzą własnymi ścieżkami. Przeciętny kot mierzy od 65 cm do 110 cm i waży nawet 30 kg. Rysie zaliczają się do wąskiego grona większych kotów, które... mruczą. Nie robią tego lwy, tygrysy ani leopardy. Podkarpackie jest największym siedliskiem rysia w Polsce.
2. Żubr
Żubry sprowadzono w Bieszczady w 1963 roku, chcąc przywrócić ich obecność w Karpatach. Pięć pierwszych zwierząt wypuszczono na wolność po rocznej aklimatyzacji w zagrodzie koło Bereżek. Początkowo trzymały się blisko gospodarstw i zachowywały jak zwierzęta hodowlane. Trzy lata później na podkarpacie przywieziono kolejne osobniki. Nikt nie niepokoił zwierząt, więc pasły się swobodnie na polach. W ciągu paru lat liczebność stada wzrosła do kilkudziesięciu sztuk. Obecnie w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów. Chcąc podziwiać polskie bizony w ich naturalnym środowisku, warto się wybrać do zagrody pokazowej w Mucznem. Zajmuje ona ok. 7 ha i daje zwierzętom dużo swobody. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający im wody. Dla odwiedzających przygotowano zadaszone tarasy widokowe, które pozwalają na obserwację zwierząt niezależnie od pogody.
3. Niedźwiedź
Choć wygląda jak całkiem sympatyczny miś, trzeba pamiętać, że to jednak niedźwiedź - największy drapieżnik występujący w Polsce. Zazwyczaj unika towarzystwa ludzi, jednak czasem zdarza mu się zabłądzić i pojawić na leśnej drodze. Jeszcze na początku lat 70. ubiegłego wieku liczebność tych zwierząt w południowo-wschodniej Polsce szacowano na ok. 20 osobników. W latach 90. było ich już 50, a dziesięć lat później 100. Aktualnie na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje przeszło 200 tych drapieżników. Na gawry wybierają zwykle stare jodły z potężnymi dziuplami, a ich przysmakiem są gruszki jabłka ze zdziczałych, starych drzew.
4. Sóweczka
Jednym z "ornitologicznych rarytasów" Podkarpackiego jest sóweczka - najmniejsza sowa jaką można spotkać w Polsce i Europie. Niech Was jednak nie zwiedzie jej niewielka postura. Choć liczy zaledwie kilkanaście centymetrów jest znakomitą obserwatorką i niezwykle sprawnym myśliwym. Poluje zarówno na małe gryzonie, jak i inne ptaki. Dlaczego u nas jest jej tak dobrze? Sóweczki nie potrafią wykuwać dziupli, doceniają więc podkarpacki starodrzew, w którym bez trudu mogą znaleźć lokum należące wcześniej do innych ptaków. Spokój i czyste środowisko sprzyjają zakładaniu rodzin i wychowywaniu młodych. Choć wyglądają jak miniaturki sów, różnią się od swoich większych kuzynek. Sóweczki to ptaki dzienne. Aktywne są przede wszystkim w ciągu dnia - w nocy widzą bardzo słabo. Te urocze ptaki są objęte ścisłą ochroną. Gatunek ten jest umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze oraz w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej.
5. Jeleń szlachetny
Trudno wyobrazić sobie podkarpacki krajobraz bez dostojnego króla kniei. Jelenie szlachetne występują głównie w lasach liściastych i mieszanych, w których obok starszych drzewostanów są też gęste młodniki, łąki i bagienka. To zwierzęta roślinożerne, a ich pożywienie stanowią głównie liście, kora, owoce drzew i krzewów, trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew.
Występują w stadach zwanych chmarami. Jeden rodzaj chmar tworzą łanie z młodymi prowadzone przez najbardziej doświadczoną z pośród nich samicę. Samce natomiast tworzą odrębne chmary, którym przewodzi najmocniejszy byk. Dorosłe jelenie ważą od 100 do 350 kg, a długość ich ciała to nawet 2,6 m. Prawdziwą ozdobą tych zwierząt jest rozgałęzione poroże, które co roku jest zrzucane i co roku odrasta na nowo. Jedna tyka może ważyć nawet kilka kilogramów. Co ciekawe, wielkość i jakość poroża zależy od wieku zwierzęcia i tego jak się odżywia. W podkarpackich lasach żyje ponad 14 tys. jeleni szlachetnych.
Najpiękniejsze podkarpackie zwierzaki (VIDEO)
Opis filmu: Film składający się z wolno przesuwających się zdjęć dzikich zwierząt, które można spotkać na Podkarpaciu. W tle gra spokojna, nastrojowa muzyka.