Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpacka inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza w Gawłuszowicach

Położone nieopodal Mielca urokliwe Gawłuszowice już w najbliższą sobotę, 19 marca, staną się podkarpackim centrum obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Doceniając wkład Ignacego Łukasiewicza w rozwój polskiej nauki, przemysłu, a także jego działalność społeczną i patriotyczną Sejm RP postanowił, że 2022 rok będzie „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.  Taką decyzję podjął także Sejmik Województwa Podkarpackiego.

 

Samorząd Województwa chce uczcić dokonania Ignacego Łukasiewicza poprzez organizację w 2022 roku cyklu wydarzeń i spotkań upamiętniających jego działalność. Dzień chrztu tego wielkiego Polaka jest najlepszym momentem, aby zainaugurować obchody Roku Łukasiewicza nieopodal Zadusznik w powiecie mieleckim, miejsca gdzie przyszedł na świat.

Grafika z zaproszeniem stylizowana na stary pergamin. Zawiera herb województwa podkarpackiego oraz program wydarzenia a także tekst: Doceniając wkład Ignacego Łukasiewicza w rozwój polskiej nauki, przemysłu, a także jego działalność społeczną i patriotyczną Sejm RP postanowił, że 2022 rok będzie „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. Taką decyzję podjął także Sejmik Województwa Podkarpackiego. Samorząd Województwa chce uczcić dokonania Ignacego Łukasiewicza poprzez organizację w 2022 roku cyklu wydarzeń i spotkań upamiętniających jego działalność. Dzień chrztu tego wielkiego Polaka jest najlepszym momentem, aby zainaugurować obchody Roku Łukasiewicza nieopodal Zadusznik w powiecie mieleckim, miejsca gdzie przyszedł na świat. Gorąco zapraszam i zachęcam do udziału we wszystkich wydarzeniach. Podpisano: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Zaproszenie na inaugurację Roku Ignacego Łukasiewicza w województwie podkarpackim.

O godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Wojciecha w Gawłuszowicach rozpocznie się uroczysta Msza Święta celebrowana przez JE Biskupa Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, sprawowana w rocznicę chrztu naszego genialnego Rodaka.

 

Po nabożeństwie odsłonięta zostanie tablica okolicznościowa upamiętniająca miejsce Jego chrztu, a o związkach Ignacego Łukasiewicza z ziemią mielecką opowie dyrektor Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich w Mielcu dr Jerzy Skrzypczak.

 

Tym samym zainaugurowany zostanie Rok Ignacego Łukasiewicza w województwie podkarpackim, który upływać będzie pod znakiem wielu różnorodnych przedsięwzięć i wydarzeń związanych z tą wielowymiarową, a jakże wciąż mało znaną postacią, do udziału w których już teraz zapraszamy!

 

Relacja z wydarzenia

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu