Strona główna Turystyka Zdrowie i uroda Uzdrowisko Latoszyn Zdrój
Do grona czterech miejscowości uzdrowiskowych na Podkarpaciu – Horyńca-Zdroju, Iwonicza-Zdroju, Polańczyka i Rymanowa-Zdroju – dołączył poddębicki Latoszyn. Jego skarbem są unikatowe wody siarczkowo–siarkowodorowe.

Latoszyn, to jedna z najstarszych wsi gminy Dębica. Istniała już w XII w., a jej pierwszym właścicielem był Teodor Gryfita, wojewoda krakowski. Z tej wsi, skąd wywodzili się współwłaściciele Dębicy, pochodził jeden z najwybitniejszych reprezentantów rodu, profesor i sześciokrotny rektor Akademii Krakowskiej – Jan z Latoszyna. Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (Spalona Góra), zwanego też Świątynią Peruna, niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu, w którym wyczuwano intuicyjnie moc. Dla współczesnych to miejsce terapii z „wszelkiej niemocy”, jak w XVI wieku pisał Henryk Leciejewski. Lecznicze źródła, po 80 latach niebytu, uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kąpielisko.

 

W około 1850 r. z inicjatywy Bobrownickiej z domu Morskiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna, wspieranej przez inż. Groisa, u podnóża Palanej Gery powstał niewielki zakład zdrojowo – kąpielowy ze źródłami siarczanowymi, z których zaczęli korzystać już nie tylko okoliczni mieszkańcy. Wieś zasłynęła z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób stawów i kości, chorób skórnych, chorób kobiecych, paraliżów, niedowładów a nawet otyłości. Na przełomie XIX i XX wieku, zakład ten został zniszczony przez huragan i pożar. Na jego miejscu w 1932 r. wybudowano nowocześnie urządzone łazienki, pensjonaty oraz karczmę. Do nowego zakładu zaczęli zjeżdżać kuracjusze z kraju i zagranicy, stawiając go ponad Krynicę czy Szczawnicę. Podczas II wojny światowej ten tętniący życiem ośrodek został prawie całkowicie zniszczony i tylko mieszkańcy okolicy korzystali z cudownej wody leczącej wszelkie schorzenia.

 

Dziś Gmina Dębica postawiła sobie za główny cel przywrócenie tego magicznego miejsca do jego dawnej świetności. W celu reaktywacji Uzdrowiska wybudowany został budynek Kompleksu Przychodni Zdrowia. Ma on powierzchnię użytkową ok. 889 m, a w jego obrębie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii.

Nowoczesny budynek uzdrowiska w otoczeniu drzew. Zdjęcie z lotu ptaka
Uzdrowisko Latoszyn Zdrój k. Dębicy. Fot. Tadeusz Poźniak

Lecznicze wody

W Polsce zaledwie cztery uzdrowiska dysponują wodami siarczkowo – siarczkowodorowymi. Pokłady tego typu wód znajdują się właśnie w Latoszynie. Na podstawie badań właściwości fizyko – chemicznych i chemicznych oraz stanu mikrobiologicznego wody w Latoszynie stwierdzono, że spełnia ona wymagania mineralnej wody leczniczej 0,26% siarczanowo wapniowej. Woda ta może być wykorzystywana według wskazań lekarskich do kuracji uzdrowiskowych w formie kąpieli.

 

Właściwości wód leczniczych pozwalają leczyć: schorzenia układu ruchowego: gośćcowe, reumatyczne, zwyrodnieniowe, pourazowe, pooperacyjne; choroby układu nerwowego: niedowłady, porażenia, nerwobóle; choroby kobiece; choroby przemiany materii; choroby skóry; choroby zawodowe, w tym zatrucia związkami chemicznymi.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności