Rezydencji magnackich – zamków i pałaców, a także siedlisk i dworów szlacheckich jest na Podkarpaciu co najmniej kilkadziesiąt. Część z nich jest doskonale znana, jak np. zamek w Łańcucie odwiedzany rocznie przez ponad 300 tys. turystów czy coraz popularniejszy zamek w Krasiczynie – perła renesansu. Wśród podkarpackich pałaców i dworów znajdują się także obiekty mniej znane, które także zasługują na uwagę i mogą być atrakcyjne dla turystów. Można tu wymienić chociażby pałacyk myśliwski w Julinie, zamek Dubiecko, dwory w Wiśniowej i Żarnowcu czy pałac w Zarzeczu.
W krajobrazie kulturowym województwa podkarpackiego szczególne miejsce zajmują otoczone imponującymi ogrodami historycznymi słynne rezydencje oraz równie interesujące, chociaż skromniejsze dwory szlacheckie. Aby zachęcić turystów do odkrywania tych miejsc stworzony został Karpacki Szlak Domów i Ogrodów Historycznych, który połączył najpopularniejsze obiekty z tymi mniej znanymi.
Zamki, pałace, dwory
Na dzień dzisiejszy Szlak tworzą 34 obiekty porozrzucane po całym Podkarpaciu. To najpiękniejsze pałace, zamki i dwory wraz z ich ogrodami, rozsianymi po całym regionie. Częścią szlaku jest seria wydarzeń kulturalnych odbywających się w miejscach zgłoszonych do Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych. Wszystkie zaplanowano na terenie zamków, pałaców i dworów Podkarpacia. W ramach szlaku powstała mapa i publikacje pomocne w zwiedzaniu. Turysta, który przyjeżdża zwiedzić Łańcut czy Krasiczyn, może zostać na dłużej. Szlak wskazuje, gdzie może udać się w dalszej kolejności – może być to np. Julin czy Sieniawa, a w drodze powrotnej Przecław niedaleko Dębicy. Wycieczka takim szlakiem może być wspaniałą podróżą po najpiękniejszych miejscach południowo-wschodniej Polski.
Dla każdego coś dobrego
Dla wygody zwiedzających stworzone zostały cztery trasy, w czterech różnych częściach regionu. Zachęcamy do ich zwiedzania, spacerowania, poznawania przyrody i założeń ogrodowych. Szlak oferuje także królewskie noclegi, dworską kuchnię, a także niezapomniane kulturalne wrażenia estetyczne. Są to koncerty, spektakle teatralne, prezentacje kulinarne oraz plener fotograficzny w takich miejscach jak: Dwór Kombornia, zamek Dubiecko, zamki w Krasiczynie i Łańcucie oraz pałac w Olszanicy.
W siedzibie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i poszczególnych obiektach pytajcie o mapy i materiały promocyjne Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych.