Strona główna Turystyka Przyroda Dzika przyroda - podkarpacki skarb

Ślady pradawnej puszczy, niespotykane gatunki roślin i zwierząt - dzika przyroda, to prawdziwy podkarpacki skarb.

Wejście w wiekowy las jest jak podróż w czasie. W pradawnej puszczy Karpackiej i Sandomierskiej buki i dęby trwają niewzruszone od setek lat. To dom, w którym mieszkają żubry i łosie, jelenie, a nawet niedźwiedzie, zwierzęta tak rzadkie jak wąż Eskulapa. W Polsce spotkać go można tylko w Bieszczadach, w jednym z niemal setki podkarpackich rezerwatów. Wszystkie kryją skarby, które zadziwiają nawet przyrodników.

Wąż Eskulapa
Bieszczady. Wąż Eskulapa. fot. Krzysztof Zajączkowski

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”, powiedział Albert Einstein. Nie ma piękniejszych ku temu okazji niż na Podkarpaciu, które jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo regionów Europy i jednym z najbardziej zalesionych polskich województw. Jedna trzecia powierzchni włączona została do obszaru chronionego Natura 2000. Obejmuje on również dwa parki narodowe – Bieszczadzki i Magurski.

Ryś.
Bieszczadzki ryś. Fot. Grzegorz Leśniewski

Krajobraz zachwyca rozmaitością. Na północy kuszą stepowe przestrzenie oraz pełne torfowisk, strumieni i historycznych pamiątek lasy Roztocza Wschodniego, na zachodzie pyszni się Puszcza Sandomierska z takimi reliktami jak Bagno Przecławskie i rezerwat hodowli konika polskiego, a od południa króluje Beskid Niski i Bieszczady, gdzie rosną najgrubsze polskie jodły, także w słynącym z pokazowej zagrody żubrów Mucznem. Widokami czarują parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński, Doliny Sanu, Pogórza Przemyskiego, Czarnorzecko-Strzyżowski, Gór Słonnych, Jaśliski, Lasy Janowskie, Pasma Brzanki, Południoworoztoczański oraz Puszczy Solskiej. Odkrywając Podkarpacie nie można pominąć tak urokliwych miejsc jak: Jeziorka Duszatyńskie u stóp Chryszczatej, kamienne ostańce w Rezerwacie Prządki, Diabli Kamień w Foluszu czy Świątynia Słońca w Nowinach Horynieckich.

Cztery żubry stojące w rzędzie.
Żubry w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Leśniewski

Wyjątkowe miejsca zasiedlają chronione rośliny i zwierzęta, niespotykane w innych częściach Polski – wspomniany już wąż Eskulapa, czy azalia pontyjska. W zielonym raju bukowych lasów, w widłach doliny Wisły i Sanu powstała prawdziwa ostoja ptaków i owadów, ssaków, gadów i płazów, zaś bogactwo flory potwierdzają setki gatunków kwiatów, ziół, mchów i porostów. Z tych powodów, a także za sprawą niezwykłych walorów kulturowych, decyzją UNESCO, Podkarpacie stało się częścią dwóch międzynarodowych rezerwatów biosfery: Roztocze, wraz z jego częścią lubelską i ukraińską, oraz Karpaty Wschodnie, obejmującego obok Bieszczad, Cisny i Wetliny oraz Doliny Sanu, również tereny na Ukrainie i Słowacji. Dzika natura to ich największy skarb.

Podkarpacie zaprasza! Czerp zieloną siłę z bogactwa naszej natury!

Żołna zwyczajna.
Żołna zwyczajna. Fot. Michał Kut

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności