Strona główna Turystyka Najciekawsze atrakcje Rzeszowskie Piwnice - odkryj historię miasta

Przemierzając Rzeszowski Rynek nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że kilka metrów poniżej przebiega Podziemna Trasa Turystyczna. A w niej skrywają się tajemnice historii miasta. Warto tam zajrzeć, bo Rzeszowskie Piwnice otrzymały Złoty Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2024.

Wiekowy Rzeszów

Rzeszów ulokowany został na prawie magdeburskim w 1354 roku przez Kazimierza Wielkiego. Miasto od początków swojego istnienia czerpało z lokalizacji i handlu między wschodem a południem Europy. Przecinające się szlaki kupieckie, liczne przywileje i jarmarki wpływały na intensywny rozwój miasta. By zaradzić potrzebom magazynowania towaru, przedsiębiorczy Rzeszowianie zmuszeni byli do drążenia piwnic i tuneli pod kamienicami oraz płytą Rynku. Stworzona w ten sposób sieć nieregularnych korytarzy i magazynów składała się z kilku poziomów, a różnica między nimi wynosiła nawet kilkadziesiąt metrów. Tunele drążono w miękkim lessie co znacznie ułatwiało prace. Konstrukcję wzmacniano, uzupełniając ją drewnem dębowym, murem ceglanym lub kamiennym.

 

Podziemne magazyny zapewniały przechowywanym towarom odpowiednią temperaturę oraz co ważne w tamtych czasach, chroniły przed złodziejami i pożarami. W czasie wojen, inwazji czy najazdów tatarskich, które miały miejsce przez wszystkie lata, piwnice służyły mieszkańcom jako schronienie. Najpłycej, pod powierzchnią Rynku znajdują się pozostałości domu mieszkalnego z okresu średniowiecza, w którym zachowały się fragmenty ceglanego sklepienia krzyżowo-żebrowego, portal i okno wykonane z kamienia oraz część oryginalnej posadzki. Jest to najstarsza, zachowana część miasta.

Rozświetlony lampami w kształcie pochodni ceglany korytarz o łukowym sklepieniu.
Korytarz Rzeszowskich Piwnic. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Rzeszowskie Piwnice

Rozwój Rzeszowa zahamowały wojny i zanik handlu, który nastąpił w XVII wieku. Z czasem na znaczeniu traciły również podziemne magazyny, coraz rzadziej używane i zapominane zapadały się lub umyślnie zasypywano je gruzem i ziemią. Piwnice znajdujące się najpłycej służyły podczas II wojny światowej za schronienie ukrywającym się Żydom, którzy zbiegli z rzeszowskiego getta. Ostatnie w użyciu pozostały tzw. „sklepy ziemne”, które funkcjonowały do lat siedemdziesiątych XX wieku.

 

Zapadanie się powierzchni i osiadanie zabytkowych kamienic przyspieszyła w latach sześćdziesiątych XX wieku przedostająca się do podłoża woda opadowa oraz nieszczelność sieci wodno-kanalizacyjnych. Skała lessowa, w której drążono podziemia traciła swoją stabilność, powodując zagrożenie dla Rynku i otaczających go kamienic.

 

Niedługo po tych wydarzeniach rozpoczęły się prace mające na celu renowacje i zabezpieczenie podziemi jak i całej zabudowy znajdującej się na powierzchni. Prace podzielone na cztery etapy, które trwały z przerwami do 2007 roku.

 

Zabezpieczone i odrestaurowane piwnice oraz korytarze udostępniono zwiedzającym w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice”. Jej otwarcie miało miejsce w kwietniu 2001 roku. Pierwotnie trasa liczyła 213 metrów i składała się z 34 piwnic.

 

W latach 2006-2007 przystąpiono do projektu: „Realizacja II części Podziemnej Turystycznej wraz z rekonstrukcją płyty Rynku Staromiejskiego w Rzeszowie”, którego wartość wynosiła około 16 mln złotych. W ramach poczynionej inwestycji trasa wydłużyła się do 396 metrów. Udostępniono również kolejne pomieszczenia oraz wzbogacono ekspozycję. Rewitalizacji uległ również Rynek oraz wejście do trasy podziemnej.

Fragment multimedialnej ekspozycji w podziemiach Rzeszowa. W pomieszczeniu z ceglanymi ścianami, podwieszone są symbole religijne, na ścianach wyświetlona wizualizacja, na pulpicie makieta budynku.
Ekspozycja multimedialna w Rzeszowskich Piwnicach. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Interaktywna Instytucja Kultury

To nie koniec atrakcji, które czekają turystów odwiedzającego rzeszowskie podziemia. W 2020 roku rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu mającego na celu unowocześnienie jednego z najważniejszych rzeszowskich zabytków – „Rzeszowskie Piwnice - Interaktywna Instytucja Kultury".

 

Za 22 miliony złotych powstał zupełnie nowy produkt turystyczny - unikatowy w skali kraju. Wystawa wyposażona jest w interaktywne atrakcje, w tym projektory multimedialne, ekran mechatroniczny, wirtualną studnia, interaktywną posadzkę ledową, ścieżki tematyczne, strefy wpływające na nasze zmysły i emocje. 

 

Dostępne są następujące ścieżki zwiedzania:

 

Wejście do Rzeszowskich Piwnic znajduje się pod sceną, ul. Rynek 26. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, w grupach do 20 osób. Ze względu na panujący chłód (około 10 C) zaleca się zabranie ciepłej odzieży. Przejście całej trawa około 60 minut. Uzgadnianie terminów zwiedzania najlepiej potwierdzić telefonicznie: +48 17 8754774

Podziemny korytarz ze ścianami z cegieł i łukowym sklepieniu. Po bokach ustawione kioski multimedialne, w oddali schody
Korytarz w Rzeszowskich Piwnicach. Fot. Krzysztof Zajączkowski
Mapa niezgodna z dostępnością cyfrową wynikającą z ustawy. Mapa jest niedostępna z czytnika ekranu, skrótów klawiszowych i innych funkcji. Na mapie zaznaczono miejsca opisane w artykule.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności