W Jaśle jest takie miejsce, w którym wiedza i zabawa mają niemal niezliczoną ilość wspólnych mianowników. Generator Nauki GEN w Jaśle łączy w sobie nowoczesność i innowacyjność rozwiązań, które służyć mają popularyzacji nauki i edukacji. Misją nowoczesnego centrum nauki jest inspirowanie młodych ludzi do rozwoju, osobistego zaangażowania w poszukiwanie odpowiedzi na najbardziej nurtujące z naukowego punktu widzenia pytania, kreatywności, pogłębiania wiedzy oraz zdobywania nowych kompetencji. W podróży po fascynującym świecie nauki, naszpikowanym interaktywnymi eksponatami towarzyszy zwiedzającym trzech patronów Generatora – Ignacy Łukasiewicz, Rudolf Weigl i Hugo Steinhaus.
Strefa Ekspozycyjna
W Generatorze Nauki GEN w Jaśle nie sposób się nudzić. Opinia nowoczesnego centrum nauki ma w tym przypadku naprawdę solidne podstawy. W Strefie Ekspozycji, która jest swoistego rodzaju sercem GEN-u, znajdziemy aż 62 stanowiska ekspozycyjne, w zdecydowanej większości interaktywne. Dzięki temu nauka fizyki, matematyki, czy też biologii i chemii staje się zdecydowanie łatwiejsza. Wykorzystanie nowoczesnych technologii jest odpowiedzią na oczekiwania młodych ludzi, którym w zdobywaniu wiedzy i kompetencji nie wystarczy już tradycyjny podręcznik.
Eksponaty prezentowane w Strefie Ekspozycji zostały podzielone na trzy podstrefy.
- Matematyka,
- Wyprawa na Marsa,
- Jaka energia?
- Świat w ruchu.
Już same ich nazwy pobudzają wyobraźnię dzieci i młodzieży i zachęcając przy tym do wykonania doświadczeń, dzięki którym zrozumienie praw rządzących na przykład zjawiskami fizycznymi, czy też procesami zachodzącymi w świecie chemii i biologii, staje się dziecinnie łatwe. W podstrefie „Matematyka” można dowiedzieć się między innymi jak powstaje rozkład (krzywa) Gaussa, czy też jak wygląda geometryczny dowód na twierdzenie Pitagorasa. Podczas odwiedzin w podstrefie „Wyprawa na Marsa” możemy z kolei przeżyć kosmiczną przygodę, wcielając się w rolę operatora łazika marsjańskiego. Eksploracja oddalonej od ziemi o setki milionów kilometrów planety to prawdziwe wyzwanie dla fanów robotyki i nowoczesnych technologii. Po tej wizycie kosmos nie będzie miał już przed Wami żadnych tajemnic. na zwiedzających GEN również w podstrefach: „Jaka energia?” oraz „Świat w ruchu”. Wystarczy wspomnieć o maszynie Goldberga, której praca pozwala na poznanie potęgi współdziałania różnych maszyn prostych. Tutaj można dowiedzieć się także, czym jest promieniotwórczość naturalna i jaki jest poziom promieniowania jonizującego dla różnych substancji.
Mnóstwo interesujących eksponatów czeka na zwiedzających GEN również w podstrefach: „Jaka energia?” oraz „Świat w ruchu”. Wystarczy wspomnieć o maszynie Goldberga, której praca pozwala na poznanie potęgi współdziałania różnych maszyn prostych. Tutaj można dowiedzieć się także, czym jest promieniotwórczość naturalna i jaki jest poziom promieniowania jonizującego dla różnych substancji.
Koniecznie odwiedźcie GEN, aby zobaczyć wszystko, co kryje dla Was Strefa Ekspozycyjna. Czas jej zwiedzania to około 1,5 godz.
Madiateka
Generator Nauki GEN to miejsce, w którym można rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać informacje, czy też wziąć udział w różnego rodzaju spotkaniach, kursach i warsztatach. Mediateka oferuje w tej materii bogaty wachlarz możliwości. Wśród nich znaleźć można kompleksowo wyposażone stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Służyć mogą one nie tylko wyszukiwaniu informacji, lecz także rozrywce, z czego skrzętnie korzystają najmłodsi goście Generatora.
Mediateka jest miejscem stworzonym dla miłośników gier planszowych i łamigłówek. Gracze mogą spotykać się tutaj, aby w gronie przyjaciół i innych fanów planszówek spędzać długie godziny na grze w ulubione tytuły.
Strefa Kreatywności
GEN został stworzony z myślą o osobach w różnym wieku, także tych najmłodszych. Dowodzi temu wszystko to, co dzieje się w „Strefie Kreatywności”. To właśnie tutaj dzieci mogą w pełni oddać się twórczemu działaniu wykonując między innymi prace plastyczne. Wszystko pod czujnym okiem doświadczonych w pracy z dziećmi edukatorów.
Warto dodać, że w „Strefie Kreatywności” można również oddać się planowaniu miasta przyszłości – tak, aby były one „wygodne” dla jego mieszkańców, a przy okazji dostosowane do wymagań związanych z proekologicznymi aspektami opisanymi na wystawie zjawisk i zagadnień: przemieszczania się, transportu, przesyłania i wykorzystywania energii. Służy temu gra Smart City.
Przestrzeń Aktywności Społecznych
Powstaniu Generatora Nauki GEN przyświecała idea otwartości. Dlatego też drzwi Generatora są otwarte dla wszystkich organizacji społecznych, które szukają przestrzeni dla realizacji działań i aktywności adresowanych do lokalnej społeczności. Pracownia Aktywności Społecznych, wyposażona w nowoczesne narzędzia komunikacyjne, to dla stowarzyszeń i fundacji idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju spotkań, w tym na przykład szkoleń.
Pracownia Aktywności Społecznych służyć ma również integracji międzypokoleniowej. Organizowane w niej wydarzenia mają motywować młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, w tym angażowania się w działalność organizacji pozarządowych.
Coworking
Przedsiębiorcy potrzebują elastycznych rozwiązań. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze usług, coraz częściej rezygnują z prowadzenia biura. Programiści, doradcy finansowi, marketingowcy, specjaliści branży PR, czy też analitycy rynków finansowych często pracują we własnych domach, czy też mieszkaniach. Rozwiązanie to, ma swoje mankamenty. Idealne miejsce do pracy mogą jednak znaleźć w Generatorze Nauki GEN, a konkretnie w Strefie Coworkingu.
Przestrzeń coworkingowa to kilkanaście stanowisk, w pełni dostosowanych do potrzeb nowoczesnego przedsiębiorcy. Każdy znajdzie tutaj swoje miejsce do pracy, w którym będzie mógł w pełni skupić się na realizacji określonych zadań, nie zakłócając przy tym pracy innym użytkownikom strefy.
Strefę Coworkingu zaprojektowano z myślą o ludziach młodych i kreatywnych, którzy oprócz funkcjonalnego miejsca do pracy, poszukują również przestrzeni służącej do swobodnej wymiany myśli i idei.
Zapraszamy do odwiedzenia Generatora Nauki GEN, Jasło ul. Bednarska 2.
Ceny biletów I godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej: www.genjaslo.pl
Tel.: + 48 13 448 25 00
e-mail: gen@um.jaslo.pl.
facebook.com/generatornaukigen