Strona główna Turystyka Muzea i skanseny Cieklin. Miejsce, gdzie narodziło się polskie...
Wbrew obiegowym opiniom, nie wysokie Tatry, a Beskid Niski jest kolebką polskiego narciarstwa. Ponad 130 lat temu w Cieklinie nieopodal Jasła powstała pierwsza na ziemiach polskich para nart. Historię tę poznasz odwiedzając tamtejsze Muzeum Narciarstwa.
Sala muzealna. Ekspozycja z zabytjkowymi nartami
Zabytkowe i współczesne narty w muzeum w Cieklinie. fot. Krzysztof Zajączkowski

Stanisław Barabasz, czyli jak myśliwy stał się narciarzem

Artysta, architekt i dyrektor krakowskiej szkoły kreślarskiej, Stanisław Barabasz, wybrał się zimą 1888 r. do Cieklina na polowanie. Surowa zima i głęboki śnieg nie sprzyjały jednak myśliwym. Zasłyszane wcześniej opowieści o syberyjskich łyżach i norweskich ski pobudziły wyobraźnię Barabasza. Z pomocą dworskiego kołodzieja sporządził pierwszą na ziemiach polskich parę nart. Miały dwa metry długości, a do butów mocowało się je za pomocą sznurka. I w taki oto sposób narodziło się polskie narciarstwo. Dla upamiętnienia tego faktu 120 lat później w Domu Ludowym w Cieklinie zostało otwarte Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza.

Detal. Fragment zabytkowej narty.
Wiązania narciarskie z kolekcji Muzeum. fot. Krzysztof Zajączkowski

Narty, wiązania, kijki, buty…

Muzeum posiada jedną z największych w Polsce kolekcji sprzętu narciarskiego. Można tu zobaczyć i dotknąć ponad 350 nart. Najstarsze z nich pochodzą z 1917 r. Na początku narty służyły głównie do biegania i chodzenia, gdyż prymitywne wiązania utrudniały skręcanie. Z czasem wiązania i narty były coraz bardziej udoskonalane, co znakomicie można prześledzić na muzealnej ekspozycji. Znaleźć  tutaj można naturalnej wielkości zdjęcie pierwszej narty używanej przez Stanisława Barabasza. Oryginalna narta znajduje się w Muzeum Tatrzańskim.

Warto też wspomnieć o tym, że Cieklin to jedna z najstarszych miejscowości w polskich Karpatach. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w 1288 r.

Fragment ekspozycji. Detal. Zdjęcie zabytkowych nart i zamocowanego do nich buta.
Niegdysiejsze buty narciarskie niewiele różniły się od „normalnych" butów. fot. Krzysztof Zajączkowski

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Po wizycie w Muzeum Narciarstwa polecamy pozostanie w historyczno-muzealnych klimatach. 15 km od Cieklina znajdziecie skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Serdecznie polecamy!

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności