Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej

Był sobie dwór, jakich wiele (niegdyś) było…

Niedaleko Krosna, w niewielkiej miejscowości Kopytowa, na wzgórzu stoi szlachecki dwór z końca XVIII w. Zbudowany w miejscu klasztornego folwarku (Kopytowa przez wieki była częścią dóbr zakonu cystersów), od lat  60-tych XX wieku stopniowo popadał w ruinę. W 1996 dwór wraz z parkiem nabył krośnieński pasjonat zabytków i kolekcjoner, Andrzej Kojder.

Ponad 10-letnie prace konserwatorskie pozwoliły na odtworzenie zespołu dworsko-parkowego w stanie zbliżonym do pierwotnego. Mimo że z oryginalnego wystroju dworu nie zachowało się prawie nic, to dzięki kolekcjonerskiej pasji właściciela udało się odtworzyć wyposażenie odpowiadające średniozamożnemu domowi szlacheckiemu.

Biały dworek. Boczne wejście z czterema białymi kolumnami. Dworek ma kamienną podmurówkę. Otoczony jest ogrodem i wysokimi drzewami

fot. Krzysztof Zajączkowski

W ten sposób narodziło się Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Bielone jodłowe ściany dworu i charakterystyczne kolumny każdy zobaczy już z daleka. Kolumny nie są identyczne – każda z nich była ręcznie strugana z drewna.  Zachowały się także oryginalne stropy belkowe z tzw. tragarzami.

Wnętrze dworu, ułożone w dwie równoległe amfilady pokoi, kryje stojące na parkietach taflowych meble polskie z różnych epok. Towarzyszą im dobrane wiekiem tkaniny, broń, porcelana, pamiątki patriotyczne z okresu powstań narodowych. Z obrazów patrzą na gości Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski i Aleksander Fredro. Znajdująca się w jednym z pokojów szafka intarsjowana czarnym dębem ukrywa w sobie tajemnicę – to w istocie zamaskowane przejście do kuchni i spiżarni.

A w piwnicach dworu gospodarze stworzyli pracownię piernika – Piernikarnię Kopytowską, w której można wziąć udział w warsztatach tworzenia, zdobienia i pieczenia pierników.

Wnętrze dworku. Przy ścianie sofa, stół i krzesła. Obok zdobiony kominek. W oddali komoda, Na ścianach wiszą obrazy.

fot. Krzysztof Zajączkowski

Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej leży na Karpackim Szlaku Domów Historycznych i Ogrodów. Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum: www.kopytowamuseum.eu

Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej

Kopytowa 1

38-459 Kopytowa