Strona główna Turystyka Bieszczady Widokowa kolej linowa i park tematyczny w Solinie

Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by podziwiać Jezioro Solińskie i krajobrazy wokół, a w Parku tematycznym Tajemnicza Solina odkrywać bieszczadzkie legendy.

Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi, krajobrazom oraz dzikiej przyrodzie Bieszczady od zawsze przyciągają turystów. Region właśnie zyskał nową unikatową atrakcję, z której już mogą korzystać turyści.

 

Atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Turyści wędrujący wierzchołkiem góry w Bieszczadach. W oddali górski krajobraz
Fot. Michał Bosek

Ośrodek turystyczny PKL Solina z wieloma atrakcjami

 

 

Pierwsze niespodzianki w ośrodku PKL Solina na turystów czekają już przy stacji dolnej Plasza, która jest nie tylko startowym punkt tej wyjątkowej podróży koleją gondolową ale też miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.

 

W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. Z tego miejsca korzystając z kolejnej i dającej niesamowite wrażenia atrakcji – kolei gondolowej PKL – wreszcie wyruszymy w niezapomnianą i pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor.

 

Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać spektakularne krajobrazy na zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Ale atrakcje w solińskim ośrodku turystycznym na tym się nie kończą! Bo prawdziwe emocje czekają również na wszystkich turystów, którzy docierają wagonikiem kolei gondolowej na Górę Jawor.

 

Z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czeka smaczna kawa i ciasto, ale również spektakularne widoki, którymi możemy się już rozkoszować.

 

Na prawdziwych smakoszy czekają lokalne specjały w Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury. Prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze to tylko wybrane pozycje, znajdujące się w karcie menu.

 

Tuż obok Karczmy Jawor zlokalizowana jest kolejna część atrakcji ośrodka PKL – Park Tematyczny. To właśnie w parku wkrótce poznamy fascynujące legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.

Kolej gondolowa nad Soliną
Fot. Michał Bosek

Park tematyczny Tajemnicza Solina – w krainie Biesów i Czadów

 

Park tematyczny Tajemnicza Solina rozpościera się u zbocza Góry Jawor, na którą dotrzemy – podziwiając spektakularne widoki – koleją gondolową ze stacji początkowej Plasza. Jest on zlokalizowany tuż obok Karczmy Jawor, a turyści na powierzchni ponad 4,6 hektara będą mogli spędzić w nim rodzinnie czas wolny.

 

Mnogość podań i tajemniczych historii związanych z Bieszczadami goście odczują już na samym wejściu. To właśnie w parku turyści przeniosą się do świata pełnego tajemniczości i magii, zamieszkiwanego przez legendarne postacie Biesów i Czadów.

Wieża widokowa na tle jeziora i górskich szczytów w blasku zachodzącego słońca.
Wieża widokowa na Górze Jawor. Fot. Tadeusz Poźniak

W parku na stałe będzie działać grupa animatorów, która przez zabawę i edukację będzie przybliżać dzieciom zarówno legendy, baśnie, jak i historię całego regionu. Najmłodsi dowiedzą się najciekawszych rzeczy dotyczących Bieszczad, na przykład skąd pochodzi ich nazwa, czy jakie postacie zgodnie z bieszczadzkimi podaniami zamieszkiwały te zielone wzgórza.

 

Mali turyści będą mieli niepowtarzalna okazję, by odwiedzić osadę prawdziwych olbrzymów, a w labiryncie Biesa odkryć tajemnicę tej Krainy. W parku przygotowane zostały czadowe zjeżdżalnie, na których dzieci będą mogły ścigać się z energicznymi Czadami. Odważni wykażą się zręcznością, a także sprawdzą czy swoją zwinnością i sprytem dorównują legendarnym postaciom. W parku przygotowany jest również czadowy tor sprawnościowy. Goście odwiedzający Tajemniczą Krainę Czadów będą mogli również zakupić czadowe pamiątki w sklepiku oraz skosztować najsmaczniejszych potraw w restauracji znajdującej się na terenie parku.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności