turystyka

Konno przez Podkarpackie

Podkarpackie to miejsce wręcz wymarzone dla turystyki konnej – wielkie przestrzenie i rozległe lasy, urozmaicona rzeźba terenu, gęsta sieć ośrodków i szlaków jeździeckich, a do tego… legenda bieszczadzkich kowbojów: Jędrka „Połoniny” Wasielewskiego, Lutka Pińczuka, Ryszarda „Prezesa” Krzeszewskiego czy Adama „Rudego” Rymarowicza. To wszystko sprawia, że zwiedzanie naszego regionu z wysokości siodła jest niezapomnianym przeżyciem.

Zwiedzanie naszego regionu z wysokości siodła jest niezapomnianym przeżyciem. Konno można się wybrać na kilkugodzinną przejażdżkę lub nawet wielodniowy rajd. Dzięki wierzchowcom dociera się w miejsca, gdzie trudno dostać się quadem, autem terenowym, a nawet pieszo.

 

Co więcej, koń to bardzo ekologiczny środek transportu – nie hałasuje, nie niszczy dróg i jeździ na „naturalnym paliwie”, a już sam kontakt z tym mądrym i silnym zwierzęciem jest dla wielu osób okazją, by odpocząć od zgiełku i pośpiechu wielkich aglomeracji. Pewną barierą jest oczywiście fakt, że turystyka konna wymaga przynajmniej podstawowych umiejętności jeździeckich, ale jest coraz więcej osób, które je właśnie tu zdobywają. Mniej wprawni podczas rajdów konnych mogą np. podróżować wozem traperskim.

Pstrągowa. Siedlisko Janczar.Fot. K.Zajączkowski / UMWP

W turystyce konnej w Podkarpackim używa się głównie koni małopolskich – wytrzymałych, opanowanych, umiejących poruszać się w każdym terenie i odpowiednich budową nawet dla rosłych turystów. W Beskidzie Niskim i w Bieszczadach działają także ośrodki hodowli koni huculskich – pierwotnej, dzikiej rasy, szczególnie przydatnej w hipoterapii, kontaktach z dziećmi i początkującymi jeźdźcami. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego wjazd na koniach nienależących do BdPN wymaga dodatkowego zezwolenia. Turyści mogą tu również korzystać z konnych zaprzęgów.

 

Wyjątkowo malownicze są pasące się stada koni huculskich w Bieszczadach i Beskidzie Niskim czy zimowe kuligi. Niezwykle widowiskową imprezą są doroczne Targi Końskie w Lutowiskach, gromadzące pasjonatów z całych Bieszczadów. Ośrodki jeździeckie działają także na Pogórzu Karpackim, a także na północy województwa.

 

W wielu miejscach można również obejrzeć pokazy kawaleryjskie, rekonstrukcje historyczne, zawody w skokach przez przeszkody czy pokonywaniu „ścieżki huculskiej”, a w Łańcucie – jedną z najbogatszych na świecie magnackich wozowni.

Czy wiecie, że w naszym regionie mamy przeszło 160 stadnin?

Jeśli szukacie właśnie pomysłu na swój urlop w naszych stronach, wybierzcie konie!
💚🐴💚
Jeździectwo to wspaniała forma rekreacji, wypoczynku, kontaktu z naturą i szansa na przeżycie fantastycznej przygody. To też nauka pokory, cierpliwości i kontaktu ze zwierzęciem. Koń i jeździectwo dostarczają wyjątkowych przeżyć. Próbowaliście kiedyś? 🙂

Podkarpacie jest stworzone do uprawiania tego rodzaju aktywności. W całym regionie znajdziecie nie tylko duże przestrzenie i szlaki konne, ale także ciekawą ofertę zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących jeźdźców.

Dziś na naszym profilu na Facebooku ciekawy artykuł i lista miejsc, w których pojeździcie konno. Zajrzyjcie końecznie 😉

PS. Do konia nigdy nie podchodzimy od tyłu, a cukier tylko z otwartej dłoni.

Cudnownego weekendu!

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #polskatravel #konie #jazdakonna #wakacje2021 #polskawschodnia #poland #horses #sun #chillout #urlop #weekend #natura #nature #przyroda

Fot. T. Poźniak
...

367 7

Przeprawa konna przez San w okolicach Leska 💚

Od jutra na zewnątrz można się poruszać bez maseczek. Jak zamierzacie spędzić ten dzień? 🙂

Fot. @fotoacc_studio

#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #san #rzekasan #sky #niebo #konie #turystykakonna #jazdakonna #chilltime #polskatravel #weekend #goodvibes
...

596 13

Wodospad w Polance Horynieckiej. Roztocze Wschodnie💚
.
Stąd już całkiem blisko do gospodarstwa agroturystycznego @polankakonie, gdzie zimą pojeździcie konno 🙂
.
Znacie tę część naszego regionu? 🙂
.
#podkarpacie #podkarpackie #lovepodkarpackie #roztocze #roztoczewschodnie #polanka #polankahoryniecka #konie #wodospad #zima #winter #polskatravel
Fot. @krystian_klysewicz
...

466 52

Dzień dobry.
Dziś witają Was te dwie urocze damy z podkarpackiego lasu
💚🙂

Jeśli szukacie czegoś do porannej kawy, zapraszamy również na nasz krótki tekst o jeleniach i łaniach, który powstał w ramach cyklu #podkarpackieZwierzaki. Będziecie zaskoczeni 🙂
.
Polskę zamieszkują dwa rodzaje jeleni: nizinne i karpackie. Spotkacie je w lasach liściastych i mieszanych, w których, obok starszych drzewostanów, występują gęste młodniki, łąki i bagienka. Jelenie są roślinożerne, a ich pożywienie stanowią głównie liście, kora, owoce drzew i krzewów, a zimą zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych. Występują w stadach zwanych chmarami. Jeden rodzaj chmar tworzą łanie z młodymi, prowadzone przez najbardziej doświadczoną z pośród nich samicę, zwaną licówką. Samce natomiast tworzą odrębne, mniejsze chmary, którym przewodzi najmocniejszy byk.
.
Dorosłe jelenie ważą od 100 do 350 kg, a długość ich ciała to nawet 2,6 m.

Prawdziwą ozdobą tych zwierząt jest rozgałęzione poroże, które co roku jest zrzucane i co roku odrasta na nowo. Jedna tyka może ważyć nawet kilka kilogramów. Najtęższe byki zrzucają poroże najwcześniej, gdyż do lata muszą zbudować nowy oręż, przed rykowiskiem. Tylko nieliczne osobniki, zwane perukarzami, zachowują poroże. Zdarzają się też byki, tzw. mnichy, które w ogóle ich nie mają. Co ciekawe, wielkość i jakość poroża zależy od wieku zwierzęcia i tego jak się odżywia.
.
W podkarpackich lasach żyje ponad 14 tys. tych niezwykłych zwierząt.
.
Reposted from @bieszczady_wildlife
.
#podkarpacie #lovepodkarpackie #podkarpackie #sarna #roedeer #nikonwildlife #wildlife_photography #wildanimals #outdoorphotography #pocztowkazpolski #zwierzęta #przyrodapolska #przyroda #fotografiaprzyrodnicza #lasypanstwowe #lasypaństwowe #las #wlesie #discoverwildlife
...

767 15
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast