Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

turystyka

Konno przez Podkarpackie

Podkarpackie to miejsce wręcz wymarzone dla turystyki konnej – wielkie przestrzenie i rozległe lasy, urozmaicona rzeźba terenu, gęsta sieć ośrodków i szlaków jeździeckich, a do tego… legenda bieszczadzkich kowbojów: Jędrka „Połoniny” Wasielewskiego, Lutka Pińczuka, Ryszarda „Prezesa” Krzeszewskiego czy Adama „Rudego” Rymarowicza. To wszystko sprawia, że zwiedzanie naszego regionu z wysokości siodła jest niezapomnianym przeżyciem.

Zwiedzanie naszego regionu z wysokości siodła jest niezapomnianym przeżyciem. Konno można się wybrać na kilkugodzinną przejażdżkę lub nawet wielodniowy rajd. Dzięki wierzchowcom dociera się w miejsca, gdzie trudno dostać się quadem, autem terenowym, a nawet pieszo.

 

Co więcej, koń to bardzo ekologiczny środek transportu – nie hałasuje, nie niszczy dróg i jeździ na „naturalnym paliwie”, a już sam kontakt z tym mądrym i silnym zwierzęciem jest dla wielu osób okazją, by odpocząć od zgiełku i pośpiechu wielkich aglomeracji. Pewną barierą jest oczywiście fakt, że turystyka konna wymaga przynajmniej podstawowych umiejętności jeździeckich, ale jest coraz więcej osób, które je właśnie tu zdobywają. Mniej wprawni podczas rajdów konnych mogą np. podróżować wozem traperskim.

Pstrągowa. Siedlisko Janczar.Fot. K.Zajączkowski / UMWP

W turystyce konnej w Podkarpackim używa się głównie koni małopolskich – wytrzymałych, opanowanych, umiejących poruszać się w każdym terenie i odpowiednich budową nawet dla rosłych turystów. W Beskidzie Niskim i w Bieszczadach działają także ośrodki hodowli koni huculskich – pierwotnej, dzikiej rasy, szczególnie przydatnej w hipoterapii, kontaktach z dziećmi i początkującymi jeźdźcami. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego wjazd na koniach nienależących do BdPN wymaga dodatkowego zezwolenia. Turyści mogą tu również korzystać z konnych zaprzęgów.

 

Wyjątkowo malownicze są pasące się stada koni huculskich w Bieszczadach i Beskidzie Niskim czy zimowe kuligi. Niezwykle widowiskową imprezą są doroczne Targi Końskie w Lutowiskach, gromadzące pasjonatów z całych Bieszczadów. Ośrodki jeździeckie działają także na Pogórzu Karpackim, a także na północy województwa.

 

W wielu miejscach można również obejrzeć pokazy kawaleryjskie, rekonstrukcje historyczne, zawody w skokach przez przeszkody czy pokonywaniu „ścieżki huculskiej”, a w Łańcucie – jedną z najbogatszych na świecie magnackich wozowni.

Beskid Niski💚

Reposted from @open_mind_space Gratulujemy ujęcia 👏📸

#podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #beskidy #podkarpaciejestpiękne #wiosna #springtime #krajobraz #pocztowkazpolski #pieknapolska #polskanatura #polskajestpiękna #pieknapolska #konie #instapoland #przyroda
...

536 3

Podkarpackie hucuły💚

To wyjątkowa rasa koni górskich przyzwyczajonych do surowych warunków. Są niezwykle mądre, wytrzymałe i cierpliwe. Doskonale sprawdzają się na bieszczadzkich szlakch. Nadają się do prac polowych, zaprzęgu, ujeżdżenia i skoków. Ze względu na swą cierpliwość i spokój z powodzeniem wykorzystywane są w hipoterapii.

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #zima #winter #konie #snow #goodvibes #polskawschodnia #jazdakonna

Fot. Michał Bosek
...

445 5

Stada żubrów w Bieszczadach obecnie zamieszkują tereny nadleśnictw: Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany. Pojedyncze osobniki można również spotkać w zasięgu nadleśnictw: Bircza, Brzozów i Krasiczyn. Według ostatniego spisu, w Bieszczadach żyje 719 żubrów.

Fot. Szymon Bartosz

#żubry #podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #podkarpackiezwierzaki #bieszczady #zima
...

915 11

Czy wiecie, że w naszym regionie mamy przeszło 160 stadnin?

Jeśli szukacie właśnie pomysłu na swój urlop w naszych stronach, wybierzcie konie!
💚🐴💚
Jeździectwo to wspaniała forma rekreacji, wypoczynku, kontaktu z naturą i szansa na przeżycie fantastycznej przygody. To też nauka pokory, cierpliwości i kontaktu ze zwierzęciem. Koń i jeździectwo dostarczają wyjątkowych przeżyć. Próbowaliście kiedyś? 🙂

Podkarpacie jest stworzone do uprawiania tego rodzaju aktywności. W całym regionie znajdziecie nie tylko duże przestrzenie i szlaki konne, ale także ciekawą ofertę zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących jeźdźców.

Dziś na naszym profilu na Facebooku ciekawy artykuł i lista miejsc, w których pojeździcie konno. Zajrzyjcie końecznie 😉

PS. Do konia nigdy nie podchodzimy od tyłu, a cukier tylko z otwartej dłoni.

Cudnownego weekendu!

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #polskatravel #konie #jazdakonna #wakacje2021 #polskawschodnia #poland #horses #sun #chillout #urlop #weekend #natura #nature #przyroda

Fot. T. Poźniak
...

367 7
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast