Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Konkurs: Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś". Do wygrania vouchery zakupowe o łącznej wartości 20 000 złotych.

Do 31 października 2022 roku można przesyłać prace na konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w 200. rocznicę urodzin i 140. rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza.

 

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci. W najmłodszej kategorii wiekowej oceniane będą prace plastyczne. Uczniowie szkół średnich zobowiązani są dostarczyć fotografie, natomiast studenci muszą stworzyć grę planszową.

 

Wszystko to w nawiązaniu do hasła konkursu „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” oraz największego osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza, którym bez wątpienia było wynalezienie lampy naftowej. Ten pionier światowego przemysłu naftowego, społecznik i działacz niepodległościowy odmienił naszą codzienność. Jego lampa była przełomowym wynalazkiem w dziejach ludzkości, dziś może zapomnianym i pomijanym, bo szybko zastąpionym przez żarówkę elektryczną wynalezioną przez Thomasa Edisona. W połowie XIX wieku lampa naftowa była jednak rewolucyjnym rozwiązaniem i przez kolejne, prawie 100 lat powszechnie stosowanym, wszędzie tam, gdzie nie dotarła elektryfikacja.

 

Bo nie ma życia i rozwoju bez światła. Zanim człowiek wynalazł ogień, tylko słońce rozświetlało mu mrok. Już Charles Darwin stwierdził: „obok mowy, odkrycie ognia, zajmuje pierwsze miejsce w szeregu wynalazków ludzkiego plemienia”. Dzięki temu z czasem mogła powstać pochodnia, a ponad 4 tysiące lat temu świeca. Wynalezienie przez Łukasiewicza lampy naftowej w 1853 roku nie tylko przyczyniło się do narodzenia na ziemiach polskich przemysłu naftowego, ale odmieniło życie człowieka. Jej sławę przysłonił jednak wynalazek Thomasa Edisona z końca XIX wieku – żarówka elektryczna oczarowała ludzkość na kolejne dekady. W latach 60. XX wieku powstały pierwsze diody LED, ale te upowszechniły się dopiero w XXI wieku. To wszystko pokazuje, jak ważna jest rola Łukasiewicza w historii światła i najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Człowieka, który pochodził z Podkarpacia, bo urodził się w Zadusznikach koło Mielca a zmarł w Chorkówce koło Krosna.

Grafika. Rysunkowa postać mężczyzny z brodą i wąsami inspirowana Ignacym Łukasiewiczem. Mężczyzna w ręku trzyma lampę naftową.

Konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” to doskonały pomysł na wartościowe spędzanie wolnego czasu, a dzieci, młodzież i studenci biorący udział w konkursie mają okazję do kreatywnej wypowiedzi artystycznej.

 

Koncepcja konkursu skupia się przede wszystkim na roli lampy naftowej, jaką odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Ta prawie nie kopciła, nie wydzielała też nieprzyjemnej woni, a przede wszystkim dawała znacznie więcej światła, niż używane dotychczas lampy olejowe.

 

Lampa naftowa zapoczątkowała światową rewolucję gospodarczą – naftową i oświetleniową. Przemysł naftowy jest obecnie siłą napędową świata, skraca czas i odległość dotarcia do najdalszych zakątków świata – staliśmy się “globalną wioską”. Dlatego prace konkursowe zgodnie z koncepcją idei rewolucji oświetleniowej na przełomie dziejów powinny być unikalne, innowacyjne i podkreślające rolę lampy naftowej w rewolucji oświetleniowej.

Plakat konkursu. Treść opisana w artykule.

Konkurs dla dzieci, młodzieży i studentów to też doskonały sposób na przywracanie i promocję pamięci o Ignacym Łukasiewiczu. I tak jak on był pionierem w wielu dziedzinach, tak ciekawe i oryginalne przedstawienie jego osiągnięć przez młode pokolenie Polaków może być najlepszym sposobem na upowszechnianie i promocję dorobku, osiągnięć oraz działalności społecznej tego wybitnego Polaka.

 

Nagrodami w konkursach będą vouchery zakupowe:

  • I miejsce – 3 vouchery EMPIK każdy po 2 tys. zł.
  • II miejsce – 3 vouchery EMPIK każdy po 1 800 zł.
  • III miejsce – 3 vouchery EMPIK każdy po 1 500 zł.

 

Organizatorzy konkursu przygotowali też 3 wyróżnienia – każde o wartości 800 zł oraz 3 wyróżnienia – każde o wartości 600 zł.

 

Do pobrania:

 

Prace przyjmowane będą do 31 października 2022 roku w Departamencie Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy al. Cieplińskiego 4; 35-010 Rzeszów, pokój 326.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu