Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Jezioro Tarnobrzeskie – atrakcje dla rodzin

Woda, piasek, błękit nieba - nic nam więcej nie potrzeba... Atrakcyjny teren Jeziora Tarnobrzeskiego jest magnesem dla spragnionych wytchnienia i relaksu mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Jezioro stało się atrakcją turystyczną, obok której obojętne przejście stało się niemożliwe, zaś tłumy odwiedzające akwen w miesiącach letnich stały się normą. Przede wszystkim to czystość wody i piękna, piaszczysta plaża licząca około 100 metrów szerokości oraz 3 kilometry długości  zachęcają turystów do odpoczynku.

Jezioro Tarnobrzeskie (dawniej Zalew Machowski) to akwen wodny, który powstał w wyniku zalania wodą z rzeki Wisły wyrobiska górniczego o imponującej powierzchni 560ha  i głębokości do 110 m, które było pozostałością po odkrywkowej kopalni siarki w Tarnobrzegu. Jest to jedno z najczystszych jezior w kraju, z błękitną, przejrzystą wodą i stałym, silnym wiatrem. To największy w Polsce sztuczny akwen, wykorzystywany wyłącznie w celach rekreacyjnych, turystycznych i sportowych.

Płetwonurek, obok przepływająca duża ryba.

Jezioro Tarnobrzeskie dzięki swojej przejrzystości wody jest rajem dla płetwonurków.
Fot. Piotr Pawlik

Atrakcji moc

Chyba każdy rodzic zna to ponadczasowe zaklęcie dziecka pod tytułem ,,Mamusiu, nudzę się”. Zrozumiałe jest zatem, że rodzice organizując wycieczkę szukają miejsca, które obfituje w ciekawe atrakcje. Przyjeżdżając nad Jezioro Tarnobrzeskie możemy być pewni jednego – znajdziemy tu masę atrakcji, które sprawią, że słowo ,,nuda’’ zniknie z naszego pola widzenia.

Podstawową zaletą Jeziora są strzeżone, bezpieczne kąpieliska. Składają się one z trzech wydzielonych stref:  brodzika o głębokości do 0,4 m oznaczonego białymi bojkami i ograniczonego siatką , dla osób nieumiejących pływać o głębokości do 1,20m oznaczonego bojkami czerwonymi oraz dla osób umiejących pływać o głębokości do 4m oznaczony bojkami koloru żółtego. Czujne oko ratowników sprawia, że rodziny przyjeżdżające tu na wypoczynek mogą poczuć się w pełni bezpiecznie i w spokoju korzystać z uroków jeziora.

Niezapomniane wrażenia i dawkę adrenaliny gwarantuje przede wszystkim najdłuższa w kraju kolejka tyrolka. Różnica poziomów wynosi około 20m co pozwala uzyskać prędkość zjazdu nawet do 60km/h. Trasa zjazdu jest wytyczona między dwoma brzegami jeziora, co zapewnia dodatkową atrakcję w postaci przepięknych widoków. Tyrolka jest dostępna zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zjazd jest w pełni bezpieczny, gdyż profesjonalna obsługa dba o szczegóły, bezpieczeństwo oraz komfort uczestników. Dodatkową atrakcją jest możliwość jazdy dwóch osób równolegle obok siebie i możliwość wspólnego przeżywania „lotu” nad taflą Jeziora Tarnobrzeskiego.

Na Jeziorze znajdziecie Wodny Park Rozrywki „Waterfun”. To wyjątkowa i jedyna tego typu wodna atrakcja w tej części Polski, skierowana bezpośrednio dla całych rodzin.
Na tafli wody „zainstalowano” dmuchane tory przeszkód, trampoliny, ścianki do wspinaczki, huśtawki i zjeżdżalnie. Na szczęście dla turystów brak umiejętności pływania nie przekreśla możliwości skorzystania z atrakcji. Teren parku został podzielony na dwie części, aby mogli z niego skorzystać wszyscy, niezależenie od umiejętności pływackich. Tu również możemy czuć się w pełni bezpiecznie. Nad turystami korzystającymi z Parku osób czuwają wykwalifikowani ratownicy.

Jezioro, strefa z dmuchanymi trampolinami.

Wodny Park Rozrywki nad Jeziorem Tarnobrzeskim, otwarty w czerwcu 2017 r.
Fot. Michał Bosek

Dla każdego coś dobrego

Jezioro Tarnobrzeskie to gwarancja udanego wypoczynku dla całej rodziny. W sezonie działa tu kilka wypożyczalni sprzętu pływającego, które oferują głównie kajaki, rowerki wodne i deski surfingowe. Dodatkową atrakcją są boiska do siatkówki, place zabaw dla dzieci, wydzielone miejsca do rozpalenia grilla oraz małe gastronomie. Jeśli zaś urok i mnogość atrakcji Jeziora skłoni turystów do kilkudniowego wypoczynku baza noclegowa posiada szeroki wachlarz ofert takich jak domki noclegowe, hotele czy pola namiotowe oraz campingowe.

Przysłowiowe „dla każdego coś dobrego” znajduje tu zastosowanie jak nigdzie indziej!