Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Mielec 2018

IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Mielcu w 2018 roku były jedną z największych imprez lotniczych w południowo–wschodniej. Połączone były z obchodami 80-lecia przemysłu lotniczego w tym mieście.

Doskonała pogoda, gwiazdy przestworzy i estrady oraz szereg atrakcji naziemnych stały się receptą na sukces. Mieleckie lotnisko odwiedziło 40 tys. gości. 

Cztery samoloty odrzutowe pomalowane w granatowo-żółte pasy lecą w szyku, kierując się pionowo w górę.

Baltic Bees z Łotwy na odrzutowcach Albatros. Fot. Michał Bosek

Na niebie zaprezentowały się m.in. grupy akrobacyjne – w tym Baltic Bees z Łotwy na odrzutowych Albatrosach. Były też historyczne maszyny oraz te produkowane w Mielcu:  AN 2, Iskra, Dromader, M28 i Black Hawk.

Czarny helikopter Black Hawk lecący na niebie.

PZL Mielec Sikorsky S-70i Black Hawk. Fot. Michał Bosek

Największe emocje wzbudził myśliwiec F-16 Fighting Falcon – ostatnio oglądany na pokazach na Podkarpaciu ponad 20 lat temu.

Myśliwiec wojskowy F16 leci pionowo w górę, otacza go 6 wystrzelonych flar - ognistych kul ciągnących za sobą smugę dymu.

F-16 Fighting Falcon. Fot. Michał Bosek

Obok akrobacji lotniczych dużą atrakcją była wystawa statyczna samolotów. Imponujące maszyny, które można było podziwiać z naprawdę bliska, robiły niesamowite wrażenie.

 

Dwa samoloty lecące równolegle, w niedużej odległości i w tym samym kierunki.

Yakovlev YAK-3U „Czech Ride” oraz XtremeAir XA41. Fot. Michał Bosek

Na wystawie można było zobaczyć  m.in. wiatrakowce i samoloty takie jak: Antek, Piper Seneca, Tulak czy Cessna oraz największa gwiazda samolot transportowy Herkules, największy samolot służący w polskiej armii.

6 samolotów odrzutowych lecących w szyku nad lotniskiem. Na pierwszym planie duża publiczność oglądająca podniebny pokaz.

Baltic Bees z Łotwy na odrzutowcach Albatros. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Podczas pokazów zaprezentował się także Aeroklub Mielecki, który od ponad 70 lat współtworzy historię podkarpackiego lotnictwa. W ramach ich pokazu zaprezentowano w locie legendarnego AN-2 czyli popularnego „Antka”, który jest największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. W Mielcu powstało aż 12 000 szt. „Antków”.

Dwa samoloty na płycie lotniska. Na pierwszym planie startujący dwupłatowy AN2. W oddali ogromny transportowiec wojskowy - Hercules.

Start Antonova AN-2, w tle Lockheed C-130 Hercules. Fot. Michał Bosek

Pokazy zakończyły się koncertami Maryli Rodowicz, Dawida Kwiatkowskiego oraz zespołu Mr. Pollack.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych impreza współfinansowana jest z Funduszy Europejskich. Organizatorami wydarzenia są Województwo Podkarpackie, Polskie Zakłady Lotnicze, Miasto Mielec. Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP. 

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych