Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

II Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Rzeszów 2016

II Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbyły się 25 czerwca 2016 roku na lotnisku Rzeszów-Jasonka. Wydarzenie połączone było z obchodami 65-lecia Politechniki Rzeszowskiej, 70-lecia Aeroklubu Rzeszowskiego oraz 40-lecia Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

W Jasionce zaprezentowały się najlepsze grupy akrobacyjne m.in  słynni „FireBirds” oraz  „Żelazny”. Pokaz umiejętności dał też Artur Kielak – mistrz Polski w akrobacji samolotowej . To część atrakcji, jakie czekały na uczestników II Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które w tym roku odbyły się na lotnisku w Jasionce.

Czarny helikopter black hawk lecący nisko nad płytą lotniska. W tle budynek terminalu lotniska, na płycie lotniska stoi samolot.

PZL Mielec Sikorsky S-70i Black Hawk oraz PZL Mielec M-28 Skytruck. Fot. Michał Bosek

– Podkarpackie stoi lotnictwem, to także nasza inteligentna specjalizacja, koło zamachowe podkarpackiej gospodarki, dlatego dbamy o to, aby było promowane i doceniane. A te pokazy są tego najlepszym przykładem i mam nadzieję, że będą się odbywały w coraz to innych miejscach regionu – mówił w Jasionce marszałek Władysław Ortyl.

 

6 samolotów lecących na niebie w szyku. Za samolotami ciągną się smugi białego dymu.

Zespół Akrobacyjny „Orlik” PZL 130. Fot. Michał Bosek

 

W Jasionce można było podziwiać nie tylko samoloty i wykonywane na nich akrobacje, były też inne statki powietrzne: balony, paralotnie, a nawet wiatrakowiec. Najwięcej emocji jak można się było spodziewać dostarczyła Grupa Akrobacyjna „Żelazny”. Mistrzowsko zaprezentował się też Artur Kielak. Jego podniebne wyczyny budziły zachwyt wśród wszystkich widzów – dużych i małych.

Dwa samoloty PZL-130 Orlik lecące w szyku, w bliskiej odległości.

Zespół Akrobacyjny „Orlik” PZL 130. Fot. Michał Bosek

Równie efektownie prezentował się Zespół Akrobacyjny „Orlik”. Udział w pokazach miały też samoloty zakupione ze środków Funduszy Europejskich, a więcej o Funduszach Unijnych można się było dowiedzieć na specjalnie przygotowanych soiskach. Miłośnicy lotnictwa mieli w czym wybierać. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych w strefie zabaw.

Trzy czerwone samoloty wykonujące podniebne akrobacje. Każdy z nich leci w innym kierunku.

Zespół Akrobacyjny „Żelazny” Zlin 50LS. Fot. Michał Bosek

W pokazy włączyło się otwarte niedawno Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Tam również – oprócz zwiedzania obiektu – było wiele atrakcji. Można było na przykład zabawić się w pilota na symulatorze lotów, albo zrobić pamiątkowe zdjęcie w foto-budce. Był też pokaz dronów. 

Kilkanaście samolotów stojących na płycie lotniska w dwóch rzędach. Między nimi jedzie czerwony wóz strażacki.

Grupa Akrobacyjna Żelazny na płycie postojowej na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Fot. Michał Bosek

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych