Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Ignacy Łukasiewicz- życie i działalność. Sympozjum w Bóbrce

7 marca, w przededniu 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza odbyły się w Krośnie, Zręcinie i Bóbrce uroczystości upamiętniające dokonania tego wybitnego Polaka.

Obchody zainaugurował Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który podczas konferencji prasowej w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce powiedział: „Musimy o naszym dziedzictwie pamiętać, także od strony wyjątkowych postaci, liderów polskiej kultury czy też polskiego przemysłu. (…) Ignacy Łukasiewicz uosabiał zarówno pracę organiczną, czyli myślenie o polskiej wspólnocie w sposób pozytywistyczny, ale również biło w nim serce polskiego romantyka”.

Mężczyzna w granatowym garniturze przemawiający za trybunką. W tle biało-czerwona flaga i plansza z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza.

Sympozjum „Ignacy Łukasiewicz- życie i działalność” w Bóbrce. Fot. Organizatorzy

W tym samym czasie w Muzeum zorganizowano sympozjum zatytułowane: „Ignacy Łukasiewicz- życie i działalność”. Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
– prof. dr hab. Paweł Grata (Uniwersytet Rzeszowski) „W drodze ku wielkości. Młodość Ignacego Łukasiewicza”
– dr n. farm. Agnieszka Rzepiela (Muzeum Farmacji UJ) „Ignacy Łukasiewicz z perspektywy Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum”
– Krzysztof Gierlach (Muzeum Podkarpackie w Krośnie) „Lampa naftowa. Epokowy wynalazek, dzieło sztuki użytkowej”
– prof. dr hab. Piotr Franaszek (Uniwersytet Jagielloński) „Ignacy Łukasiewicz jako przemysłowiec naftowy”
– Barbara Olejarz (Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza) „Dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza”.

 

Galeria zdjęć

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu