Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Ignacy Łukasiewicz na srebrnej monecie NBP

Narodowy Bank Polski w dniu 8 marca br. wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Cena monety wynosi 290 zł brutto.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek Ignacego Łukasiewicza, prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

Zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 290 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek Ignacego Łukasiewicza, prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. Na awersie godło Polski i napisy: Rzeczpospolita Polska, 10 zł, 2022.

„200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza” – srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł i masie 31,1 g. wyemitowana przez Narodowy Bank Polski.

 

– Moneta jest wyjątkowa, piękna nie tylko z uwagi na użyty kruszec, srebro najwyższej próby, ale także ze względu na użyte techniki mennicze do jej produkcji – mówił Jerzy Guniewski – dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie.

 

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym, plik PDF (210 KB).

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu