Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Gorlice świętowały 200. urodziny Ignacego Łukasiewicza

8 marca, świętowaliśmy nie tylko Dzień Kobiet, ale także 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza – wielkiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego, który rozświetlił i rozsławił Gorlice!

Uroczyste świętowanie gorliczanie rozpoczęli Mszą Świętą w Bazylice Narodzenia NMP. Dwusetne urodziny tak ważnej nie tylko dla naszej małej ojczyzny, województwa, kraju a nawet świata postaci, to niezwykły jubileusz! Miasto Gorlice wspólnie z Województwem Małopolskim i Małopolską Organizacją Turystyczną przygotowało specjalną atrakcję – nad Gorlicami poszybował kolorowy balon Małopolski, do którego wsiadł sam Ignacy Łukasiewicz!

 

Swój powietrzny rejs, Łukasiewicz rozpoczął w sercu miasta, a z kosza pozdrawiał zgromadzonych na Rynku mieszkańców i turystów. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się także gorliccy seniorzy oraz uczniowie wraz z opiekunami.

Panorama Rynku w Giorlicach z lotu ptaka. Na płycie rynku wielki balon z napisem Małopolska.

Balon na Rynku w Gorlicach. Fot. UM Gorlice

W tym dniu o urodzinach Łukasiewicza oraz Mieście Światła dowiedzieli się także widzowie Dzień Dobry TVN. Gorlice odwiedziła ekipa programu, na czele z dziennikarzem i prezenterem pogody Bartłomiejem Jędrzejakiem.

 

W trakcie pięciu wejść na żywo, które odbyły się w Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena”, w Muzeum Regionalnym PTTK oraz na gorlickim Rynku, zaprezentowana została naftowa historia regionu. Przed kamerą o Gorlicach opowiedziała Katarzyna Liana – lokalny przewodnik i kustosz gorlickiego muzeum.

Zdjęcie z Rynku. Prezenter telewizyjny rozmawia z kobietą. Przed nim operator z kamerą. W tle widać kosz balonu.

Ekipa Dzień Dobry TVN na Rynku w Gorlicach. Fot. UM Gorlice

W obchody urodzin Ignacego włączyli się także najmłodsi mieszkańcy Gorlic – dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4, które nosi imię Łukasiewicza i znajduje się w dzielnicy „Zawodzie”, gdzie zapłonęła skonstruowana przez Ignacego lampa. Przedszkolaki przygotowały program artystyczny i częstowały urodzinowym tortem.

 

Link do galerii zdjęć

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu