Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Black Hawk S-70i

Zespół: Black Hawk S-70i
Kraj: USA
Statek: Sikorsky S-70i Black Hawk
Liczba statków: 1

 

BLACK HAWK to średni dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy z czterołopatowym wirnikiem, przeznaczony do wykonywania różnorodnych misji. Zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi w celu spełniania wymagań operacyjnych na polu bitwy. To platforma wykorzystywana przez Armię Stanów Zjednoczonych i 40 innych krajów na całym świecie.

 

Śmigłowiec łączy w sobie doskonałe osiągi i dużą przydatność eksploatacyjną, czego dowodem są różne jego wersje, zarówno lądowe, jak i morskie. Wysokie walory eksploatacyjne potwierdził w ekstremalnych warunkach klimatycznych podczas licznych misji wojskowych i cywilnych. Jest używany do transportu wojska, zaopatrzenia oraz transportu rannych.

 

Znakomicie sprawdził się jako śmigłowiec transportowy na polu walki między innymi w Iraku. Jest używany do patrolowania (FLIR, radar poszukiwawczy w wersji morskiej), czy walki radioelektronicznej. W wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, pociski rakietowe, niekierowane bądź kierowane, jak również torpedy (w wersji morskiej). Dużym powodzeniem na rynku cywilnym cieszy się śmigłowiec w wersji do gaszenia pożarów czy też transportu VIP.

 

Załogę stanowi dwóch pilotów i mechanik, będący jednocześnie strzelcem pokładowym. Fotele wszystkich członków załogi są opancerzone. Śmigłowiec może zabrać na pokład 11 żołnierzy z pełnym wyposażeniem, ale możliwe jest przewiezienie nawet do 20 osób.

 

Obecnie na całym świecie użytkowanych jest 5.000 tych maszyn w 41 krajach. Od 2010 roku w śmigłowce Black Hawk w wersji S-70i produkowane są w Polsce w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Początek tej decyzji miał miejsce w 2007 roku, kiedy to zawarta została umowa prywatyzacyjna, a PZL Mielec weszły do rodziny Sikorsky Aircraft.

 

Dziś polski Black Hawk z Mielca służy między innymi w Meksyku, Kolumbii, Arabii Saudyjskiej, Brunei, Turcji, Chile czy na Filipinach. W 2018 roku pierwsze S-70i weszły do służby w Polskiej Policji a rok później w 2019 do polskiego wojska. Łącznie w PZL Mielec w ciągu ostatnich 13 lat wyprodukowano i dostarczono do klientów 90 śmigłowców Black Hawk.

 

Black Hawk wystąpił w amerykańskim filmie „Helikopter w ogniu” w reżyserii Ridleya Scotta, gdzie przedstawiono autentyczne wydarzenia z operacji w Mogadiszu.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych