turystyka

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o podkarpackich winnicach

Prekursorem i  wielkim propagatorem odrodzenia się polskiego winiarstwa jest Roman Myśliwiec z Jasła, zwany przez dziennikarzy polskim Dionizosem. Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o podkarpackich winnicach.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

 

Zaczynając przygodę z podkarpackimi winami warto wybrać się na jedną z najlepszych i największych imprez winiarskich w Polsce. Tradycyjnie w ostatni wakacyjny weekend w Jaśle odbywają się Międzynarodowe Dni Wina. Święto wina to nie tylko okazja do spróbowania i porównania wielu różnorodnych win – polskich i zagranicznych, lecz także prezentacja kultury i sztuki ziemi jasielskiej.

Międzynarodowe Dni Wina to okazja do spróbowania najlepszych win regionalnych. Na enoturystów zwykle czeka ponad 30 winiarskich wystawców. Podczas wydarzenia  można spotkać się i porozmawiać z producentami.

Od kilku lat Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy Konkurs Polskich Win organizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich, a także warsztaty tematyczne – malarskie lub fotograficzne oraz Dzień Otwarty Winnic, które pozwalają uczestnikom zobaczyć miejsca, w których rośnie i powstaje wino.

Dni Wina w Jaśle. Fot. Michał Bosek

Polski Dionizos i najstarsza współczesna winnica

 

Prekursorem i  wielkim propagatorem odrodzenia się polskiego winiarstwa jest Roman Myśliwiec z Jasła, zwany przez dziennikarzy polskim Dionizosem. W 1982 roku posadził w Jaśle pierwszy krzew winorośli. Dwa lata później założył profesjonalną winnicę Golesz. Dziś ten dzień uważany jest za symboliczny początek współczesnego winiarstwa w Polsce.

Droga do sukcesu nie była łatwa, okupiona próbami hodowli i testowaniem różnych odmian, zgłębianiem wiedzy, głównie z zagranicznej literatury i wreszcie pracą nad własnymi książkami. Dziś na koncie wydawniczym R. Myśliwiec ma kilkanaście książek, dziesiątki artykułów opublikowanych w prasie branżowej, setki przeprowadzonych szkoleń teoretycznych i praktycznych. Swoją pasją i ciężką praca udowodnił, że w polskim klimacie uprawa winorośli jest możliwa.

Nazwa gospodarstwa nawiązuje do znajdujących się w pobliżu ruin zamku Golesz. Wybudowany w XI wieku zamek pełnił znaczącą rolę w średniowiecznej historii miasta Jasła i okolic. Data upadku zamku wiąże się z czasami najazdu wojsk węgierskich Rakoczego, kiedy to zamek został doszczętnie spalony, a kamienne pozostałości rozebrała miejscowa ludność pod fundamenty okolicznych domów.

Jedyny w Polsce producent wina mszalnego

 

Winnice Przeworskie są jak dotąd, pierwszym i jedynym producentem wina mszalnego w Polsce. O przyznaniu statusu zaprzysiężonego producenta wina mszalnego decyduje biskup diecezji, na terenie której znajduje się winnica. Wytwórca musi od władz kościelnych uzyskać status zaprzysiężonego producenta win mszalnych, a warunki, jakie musi spełniać wino mszalne są ścisłe określone w prawie kanonicznym oraz Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego.

Wino m.in. powinno być czyste, z winogron, bez dodatku obcych substancji i środków chemicznych i ulepszaczy. Nie ma znaczenia czy wino mszalne jest białe, różowe czy czerwone, jednak ze względów estetycznych, żeby nie brudziły szat liturgicznych, najczęściej używane są białe. Dariusz Rosół, właściciel winnicy obecnie produkuje trzy wina mszalne: dwa wytrawne (Agnieszka i Zofia) oraz jedno półwytrawne (Paulina). Wino mszalne z Podkarpacia jest w sprzedaży od 2015 roku.

Przeworska winnica. Fot. Michał Bosek

Winnice Przeworskie są jedynym producentem wina mszalnego w Polsce.
Fot. Michał Bosek

Podkarpacka Akademia Wina

 

Jedną z podstawowych przeszkód w rozwoju komercyjnych gospodarstw winiarskich w Polsce jest brak fachowej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Dotyczy to nie tylko kwestii technicznych – uprawy winorośli i produkcji wina – ale też wiedzy biznesowej, dotyczącej zarządzania gospodarstwem winiarskim, marketingu wina, etc. W Polsce nie ma dotąd wyspecjalizowanej placówki edukacyjnej, która miałaby w swojej ofercie pełny zakres szkoleń potrzebnych naszym winogrodnikom i winiarzom.

Profesjonalne szkolenia dla tej grupy odbiorców stały się priorytetowym obszarem działania dla Podkarpackiej Akademii Wina. Zajęcia prowadzone w ramach Akademii są odpowiedzią na dużą potrzebę zapewnienia właścicielom winnic i producentom win gronowych w Polsce możliwości zdobycia profesjonalnej wiedzy z zakresu enologii, na poziomie zbliżonym do kursów uniwersyteckich oraz potrzebą ukierunkowania takiego kursu na umiejętności praktyczne i dostosowania do polskich realiów. Kursy i szkolenia prowadzone w ramach Podkarpackiej Akademii Wina są zgodne z uznanymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi tego typu szkoleń i kończą się wydaniem odpowiedniego certyfikatu.

Podkarpacka Akademia Wina.
Fot. mat. prasowe PAW

Ekskluzywne wino lodowe z Podkarpacia

 

W polskich warunkach produkcja wysokiej jakości wina lodowego może udać się tylko w wyjątkowych rocznikach, a okazja do zrobienia tego trunku nie trafia się w naszym klimacie często. Wina lodowe należą do kategorii win specjalnych, ze względu na skomplikowaną i pracochłonną technologię produkcji są bardzo drogie. Dobrej jakości wina tego typu sprzedawane są w niewielkich butelkach, często po kilkaset złotych.

Dobrze dojrzałe, zdrowe winogrona należy przetrzymać na krzewach aż do większych mrozów, poniżej -7 st. C. Owoce muszą zamarznąć całkowicie i w takiej postaci zbiera się je i tłoczy. Zbiór winogron najlepiej wykonać bardzo wcześnie rano, a czasem nawet w nocy, przy sztucznym świetle. Winogrona w trakcie przerobu nie mogą rozmarznąć, dlatego temperatura w ciągu dnia też musi być minusowa. Po wytłoczeniu uzyskuje się skoncentrowany moszcz o zawartości cukru 40-50 kilogramów w stu litrach. Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Do prasy wrzuca się zamrożone grona, z których wyciska się skoncentrowany, bardzo słodki, gęsty jak miód sok. Zamrożona woda w postaci kryształków lodu zostaje w wytłokach. Dla porównania podczas tradycyjnego przerobu z 100 kg owoców uzyskuje się ok. 70 litrów moszczu, który przerabia się na wino. W przypadku wina lodowego ze 100 kg owoców uzyskuje się zaledwie kilkanaście litrów zagęszczonego soku. Po przeprowadzeniu fermentacji uzyskuje się bardzo słodki, skoncentrowany, ceniony przez znawców trunek. To dlatego trunek ten osiąga tak zawrotną cenę. Dla winiarza okazja do zrobienia lodowego wina zawsze wzbudza duże emocje, jest sporym wyzwaniem, bo końcowy efekt trudno przewidzieć. Wino lodowe można nabyć np. w Winnicy Golesz.

Roztocze Wschodnie. Kopuła cerkwi św. Jerzego w Werchracie💚

Znacie to miejsce? 🙂

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #cerkiew #roztoczewschodnie #roztocze #werchrata #sun #słońce #spokój #wakacje #urlop #lato #architektura #architecture #świątynia

Fot. T. Mielnik @lubaczow360
...

304 5

Byliście kiedyś w starym młynie? Ale takim naprawdę starym 🙂

Jeśli nie, koniecznie odwiedźcie @skansenkolbuszowa. Ten bajkowy drewniany młyn to tylko jeden z niezwykłych obiektów, które tam zobaczycie. Prowadzi do niego urokliwa ścieżka z mostkiem, a tuż za nim znajduje się sporych rozmiarów staw. To doskonałe miejsce na weekendowy spacer i prawdziwa podróż w czasie. Przeniesiecie się na podkarpacką wieś z przełomu XIX i XX wieku.

Fot. M. Bosek

#Lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #skansen #kolbuszowa #skansenwkolbuszowej #polskatravel #architekturadrewniana #openairmuseum #muzeum #lato #wiosna #staw #młyn #historia #polskawschodnia
...

379 1

Dziś mamy dla Was zdjęcie-zagadkę 🙂

Kto rozpoznaje tę panoramę miasta?

EDIT: No pewnie, że Przemyśl! 👏👏👏🙂

Kilka podpowiedzi:
1. Mają tam Kopiec Tatarski.
2. Na wzgórzu stoi zamek, który wznosili jeńcy pojmani pod Grunwaldem.
3. Wyrusza stąd pociąg, który pokonuje jedną z najdłuższych tras kolejowych w Polsce.

Odpowiedź już jutro o godz. 10.00.

Miłego wieczoru 🌌💚🙂

Reposted from @rafikpo

#Podkarpackie #lovepodkarpackie
#podkarpacie
#miasto #polskawschodnia #polskatravel #panorama #sky #niebo #clouds #picoftheday
...

401 34

Ostatnie zdjęcia tego miejsca bardzo Wam się spodobały. Postanowiliśmy więc jeszcze raz zaprosić Was do Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu 💚

Imponujące ruiny pamiętają XVIII wiek. Położone są u wrót Bieszczadów, na malowniczym wzgórzu zwanym Mariemontem. Niezwykłą atrakcją jest 22 metrowa wieża widokowa, z której roztacza się widok na płynącą w dole rzekę Osławę 🏞

Zagórski karmel ma ciekawą historię. Został zbudowany z fundacji Jana Franciszka Stadnickiego, chorążego nadwornego koronnego, który powierzył zakonnikom opiekę nad 12 weteranami wojskowymi. Przed śmiercią zabezpieczył należycie swoich kompanów oraz dbających o nich zakonników.

29 listopada 1772 roku w klasztorze - fortecy ukrywali się i bronili konfederaci barscy. Doszło wówczas do pierwszego pożaru, który w znacznym stopniu strawił zabudowania. Pomimo dużych szkód obiekt udało się odbudować. Do wybuchu drugiego pożaru, w 1822 roku, w klasztorze tętniło życie zakonne.

Jesteście Ciekawi jak wtedy wyglądał?
Tak opisuje go w swojej książce "Karmel zagórski" Stefan Stefański:

"Obiekt zajmuje łącznie 1.75 ha powierzchni i znajduje się na wzgórzu o wysokości 400m, niegdyś nazywanym Marymontem. Dostępu broniły strome stoki wzniesienia. W obrębie murów znajdował się kościół, klasztor, dwie baszty, piętrowa kordegarda z 12 pokojami przy bramie wjazdowej, budynki gospodarcze, trójkątny filar z figurą patronki kościoła (obecnie odbudowany), budynek dla furtiana przy bramie z pokojami gościnnymi. Od strony płn.-wsch. stał budynek niewiadomego przeznaczenia. Już poza murami stał budynek szpitalny dla 12 żołnierzy-inwalidów. Od zachodu, przy murze obronnym, znajdowały się budynki gospodarcze i głęboka, kamienna studnia. Od strony północnej był park, zaś od wschodu ogrody warzywne.

Na naszym profilu na Facebooku znajdziecie panoramę 360' z tego wyjątkowego miejsca 🙂

#LovePodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #zagórz #klasztor #klasztorkarmelitowbosych #klasztorwzagórzu #wbieszczady #historia #weekend #ciekawemiejsca #polskawschgodnia

Fot. Krzysztof Koczera
...

484 8

Skansen w Sanoku 💚

To jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Podkarpacia. Dziś nie napiszemy o architekturze drewnianej pamiętającej czasy Łemków, Bojków, czy Pogórzan, która Was zachwyci. Będzie za to o prawdziwych pysznościach, których możecie tam skosztować 😌💚

Tuż przy Galicyjskim Ryneczku, którego fragment widzicie na zdjęciu, działa piekarnia. Kupicie w niej m.in. bochnny chleba wypiekane w piecu na żarze, świeżą pachnącą chałkę oraz prawdopodobnie najlepsze ciastka owsiane, jakie kiedykolwiek jedliście 😊
W sezonie na Ryneczku sprzedawany jest smaczny i zimny kwas chlebowy.

Mieliście okazję spróbować tych specjałów? 🙂

PS. Dziś na naszym Facebooku znajdziecie film, który przybliży Wam klimat tego niezwykłego miejsca 💚

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #polskatravel #skansen #sanok #skansenwsanoku #sky #niebo #architekturadrewniana #sadmood

Fot. T. Poźniak
...

477 9

Górskie wędrówki, loty balonem, żeglowanie i spływy kajakowe - to tylko kilka pomysłów na weekend na Podkarpaciu 💚

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, jak spędzić najbliższe dni lub tegoroczny urlop, zobaczcie krótki filmik i zajrzyjcie na naszą stronę internetową. Link w BIO 🙂

#Lovepodkarpackie
#podkarpacie
#podkarpackie
#przygoda
#natura
#aktywnie
...

222 3
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast