Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

5 powodów, by odwiedzić Bieszczady jesienią

Prawdziwa, złota polska jesień kojarzy nam się z festiwalem kolorów, gdzie dominują odcienie żółci, rudego, brązów czy czerwieni. Takie widoki okraszone delikatnym słońcem zachęcają nas do spacerów i wędrówek po Bieszczadach.

Zamglone szczyty górskie przyciągają co roku rzesze turystów. Najbardziej popularnym kierunkiem są Bieszczady – mimo iż zachwycają one o każdej porze roku, to jednak w okresie jesiennym wyglądają niezwykle, mieniąc się całą paletą barw. Dlaczego właśnie warto wybrać się w Bieszczady jesienią? Co wyjątkowego jest w Bieszczadach? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

Rzuć wszystko i wybierz się w….

Popularnym miejscem, w które warto wybrać się jesienią jest Tarnica, będąca najwyższym szczytem Bieszczadów (1346 m n.p.m.) i znajdująca się w Koronie Gór Polskich. Co roku odwiedzają ją setki turystów. Ze szczytu można podziwiać panoramę składającą się z innych wierzchołków górskich, które zlokalizowane są nie tylko po polskiej stronie, ale również na Ukrainie. Sama trasa na Tarnicę jest szczególnie malownicza, prowadzi ona bowiem przez lasy, a później zielone połoniny.

 

Innym, dość często wybieranym kierunkiem jest Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.) – ten szlak potrafi rozkochać w sobie niemal każdego, to jedna z najpiękniejszych tras, które warto przemierzyć jesienią. To również odpowiednia trasa dla początkujących albo dla rodzin z dziećmi. Dla osób, które chciałyby przemierzać mało uczęszczane szlaki na uwagę zasługuje ponad 30-kilometrowy odcinek Komańcza – Cisna. Aby go przemierzyć, potrzeba na to całego dnia. Trasa wiedzie w większości przez dziki las, dlatego jest ona wskazana szczególnie dla osób, które są koneserami i posiadają już doświadczenie.

Krajobraz z jesiennymi drzewami w kolorach: żółtym, brązowym i rudym. W oddali szczyt góry.

Jesienna mozaika w Bieszczadach

Fot. Wiktor Baron

Dlaczego warto wybrać się w Bieszczady jesienią? 5 ważnych powodów

 

1. W Bieszczadach jesienią zachwyca nas paleta barw, pokrywająca góry. Najbardziej urokliwe są doliny oczadziałe mgłą i mieniące się w odcieniach słońca. Górskie zbocza porastają bukowe drzewostany, które potrafią zauroczyć niemal każdego, ponieważ to właśnie w tym okresie ich liście przyjmują różne odcienie.

 

2. Kolejnym ważnym punktem jest bez wątpienia spokój i cisza, ponieważ na szklakach jest zdecydowanie mniej turystów. Z powodzeniem możemy rozkoszować się naturą i doceniać uroki otaczającej naszej przyrody. Często w sezonie – kiedy szlaki są oblegane – nie możemy w spokoju nacieszyć się otaczającą nas aurą. Miłośnicy górskich wędrówek to właśnie jesienią wyjeżdżają w góry, doceniając właśnie spokój na szlaku.

 

3. Co prawda jesień obfituje w zdecydowanie niższe temperatury, ale nie występują w tym sezonie burze ani inne zawirowania atmosferyczne, więc możemy czuć się w miarę bezpiecznie na szlaku. Warto jednak pamiętać, by zanim wyruszymy w trasę, sprawdzić pogodę. Należy też zabrać ze sobą termoaktywną odzież i koniecznie termos z herbatą. Istotne jest to, by wyposażyć się także w odpowiednie obuwie, ponieważ szklaki mogą być niekiedy śliskie i zabłocone.

 

4. Im mniej turystów na szlaku, tym ceny są również znacznie bardziej atrakcyjniejsze niż te w sezonie. Z większą łatwością można zarezerwować nocleg w dobrej cenie, nawet z dnia na dzień. To samo dotyczy obiektów gastronomicznych, w których ceny są zdecydowanie niższe.

 

5. Bieszczadzkie lasy obfitują skarby natury. Szczególnie jesienią najbardziej pożądane są grzyby. Trzeba jednak podczas grzybobrania szczególnie uważać na niedźwiedzie, które są szczególnie aktywne o tej porze roku ze względu na zbieranie “masy” na zimę.

Wartki potok płynący pośród wystających dużych kamieni. Dookoła las w jesiennych barwach.

Rezerwat przyrody Sine Wiry to popularny cel jesiennych wędrówek

Fot. Wiktor Baron

„Jesienią góry są najszczersze”… 

 

Każdy, kto wybierze się w Bieszczady o tej porze roku już zawsze tam wraca. Jest coś magicznego i magnetycznego w tym miejscu. Jeśli zatem jeszcze nigdy nie miałeś okazji na górskie wędrówki po Bieszczadach w sezonie jesiennym, to teraz jest na to odpowiednia pora, by nacieszyć się właśnie widokami, które zapierają dech w piersiach. Dodatkowo Bieszczady mają również wiele do zaoferowania poza górami, więc warto to uwzględnić przy planowaniu dłuższej wycieczki i odwiedzić inne miejsca.

 

Jeśli spodobały Ci się zdjęcia z tego artykułu, zobacz galerię Bieszczady