Strona główna Pozostałe Tydzień Województwa Podkarpackiego w Dubaju
10 marca swoje podwoje otworzył Pawilon Polski na EXPO w Dubaju dla odwiedzających chcących usłyszeć i poznać… Podkarpackie.

Przez 5 dni Województwo Podkarpackie prezentowało swoje walory turystyczne, historyczne i biznesowe. Nasza ekspozycja czasowa w Pawilonie Polski opowiadała o regionie i przybliżała postać Ignacego Łukasiewicza, człowieka, który zmienił nie tylko świat w którym żył, ale i dziesięciolecia potomnych.

Na stoisku przygotowanym przez województwo Podkarpackie zaprezentowane zostały trzy obszary tematyczne:

  • natura, zasoby naturalne i zrównoważony rozwój;
  • kultura, tradycja i kreatywność;
  • gospodarka, nauka i technologia.
„Podkarpackie – z natury kreatywne” – to motyw przewodni ekspozycji na EXPO w Dubaju
Zdjęcie Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju. Drewniany, kilkupiętrowy budynek, o nowoczesnej, geometrycznej bryle pokryty ażurową rzeźbą kinetyczną symbolizującą ptaki w locie.
Pawilon Polski na EXPO w Dubaju. Od 10 do 14 marca jego gospodarzem było  Województwo Podkarpackie. Fot. Patryk Ogorzałek
Wnętrze Pawilonu Polski. Mężczyzna w czerwonym garniturze prezentuje element drewnianej ekspozycji. Wokół kilka słuchających osób.
Pawilon Polski na EXPO w Dubaju. Obok wystawy stałej w pawilonie odbywały się czasowe wystawy tematyczne. Podkarpackie jest ostatnim regionem Polski, który prezentował się w Dubaju. Fot. Patryk...
Pawilon Polski. Tłum zwiedzających osób idzie po schodach na górę. W tle ażurowa rzeźba kinetyczna symbolizująca ptaki w locie
Drewniane, ekologiczne wnętrze Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju.  Ażurowa rzeźba kinetyczna symbolizuje ptaki w locie.  Fot. Patryk Ogorzałek

Wprowadzenie i narrację do wystawy prowadziła postać Ignacego Łukasiewicza. Naturę przedstawiały trzy krainy geograficzne: Roztocze, Beskid Niski, Bieszczady. Zwiedzający mięli możliwość zobaczenia z bliska bieszczadzkiej wieży w Mucznem, widoków Roztoczańskiego Parku Narodowego i beskidzkich szczytów.

 

Kolejnym elementem były dioramy z roślinnością i borowiną, wzbogacone materiałami wizualnymi na multimediach i dźwiękami przyrody. Ta strefa ukazywała potencjał regionu, siłę płynącą z natury, a także atrakcyjność turystyczną. Na dużych ekranach emitowany był film pokazujący piękno podkarpackiej przyrody w czterech porach roku.

 

Kultura była reprezentowana przez tunel kultury i zawarte w nim ekspozycje: Beksiński Nieznany, Podkarpackie Film oraz Projekt muzyczny z podkarpackimi artystami. Nie brakowało również inspiracji folklorem i tradycją zobrazowaną w interpretacjach rodzimych artystów.

 

Na wystawie zaprezentowano podkarpacki „Deskal”, czyli obraz namalowany na deskach przypominających ścianę stodoły. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow, który specjalnie na to wydarzenie stworzył niezwykłe dzieło upamiętniające postać Ignacego Łukasiewicza.  

 

W ramach strefy kreatywności funkcjonował jasny podział na część muzyczną, filmową, sztuki wizualne, oraz inspirację folklorem. To strefa mówiąca o unikatowej i wielowątkowej kulturze regionu. Na wystawie można było usłyszeć Dźwięki Podkarpacia – specjalny Projekt Muzyczny, silnie inspirowany naturą i historią Podkarpacia. Producentem muzycznym jest Marcin Macuk we współpracy z aranżerem Zbigniewem Jakubkiem, wykładowcą Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i muzykami Filharmonii Podkarpackiej.

 

Trzecią strefę, czyli obszar Gospodarka i Technologia wypełniały innowacyjne nauki oraz nowe technologie. Zwiedzający mięli możliwość zapoznania się z szerokim spektrum informacji w atrakcyjnej formie.

Wnętrze Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju. Po prawej stronie na czarnym tle podświetlone niebiesko zielono logo wystawy z napisem Podkarpackie. Po lewej kilka osób zwiedzających wystawę, w tle portret Ignacego Łukasiewicza.
Podkarpackie. Z natury kreatywne - to hasło podkarpackiej wystawy na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek
Trzej mężczyźni w garniturach przecinają zieloną wstęgę. Obok trzy kobiety w jasnych marynarkach.
Uroczyste otwarcie ekspozycji województwa podkarpackiego w Pawilonie Polski na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek
Drewniane wnętrze Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju. Portret Ignacego Łukasiewicza w czarnej ramie.
Narratorem wystawy była postać Ignacego Łukasiewicza - polskiego geniusza, wynalazcy i pioniera przemysłu naftowego na świecie. Fot. Patryk Ogorzałek
Grupa osób zwiedzająca wystawę. W tle portret Ignacego Łukasiewicza.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Fot. Patryk Ogorzałek
Kobieta w białym garniturze pokazuje miniaturową makietę kiwonu, urządzenia do wydobywania ropy naftowej. Trzy osoby patrzą w jej stronę. Wszyscy mają na twarzach maseczki. W tle zarys postaci i elementów ekspozycji.
Makieta kiwonu z założonej przez Ignacego Łukasiewicza kopalni ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Fot. Patryk Ogorzałek
Wnętrze Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju. Na pierwszym planie lampa naftowa. W tle zwiedzający wystawę ludzie.
Lampa naftowa. Wynalazek Ignacego Łukasiewicza, który zapoczątkował wielką rewolucję przemysłową. Fot. Patryk Ogorzałek
6 osób zwiedzających wystawę podkarpacką. Stoją przy urządzeniach emitujących dźwięki przyrody.
Multimedialna, dźwiękowa ekspozycja województwa podkarpackiego. Fot. Patryk Ogorzałek
Dwie kobiety w maseczkach zwiedzają wystawę, po lewej stronie multimedialna ściana na której wyświetlane są filmy. Na jednym z ekranów widać niedźwiedzia brunatnego, na kolejnych 3 ekranach zimowe krajobrazy.
Multimedialna ściana, na której wyświetlane są filmy ukazujące przyrodę Podkarpacia. Fot. Patryk Ogorzałek
Element ekspozycji Podkarpackiej Komisji Filmowej. Na białej konstrukcji umieszczone są zdjęcia miejsc, w których kręcone były filmy.
Ekspozycja Podkarpackiej Komisji Filmowej, prezentująca lokacje filmów kręconych w naszym regionie. Fot. Patryk Ogorzałek
Grupa osób przy wynalazku firmy ML System - Smart Glass. Czyli szybie, która może być zintegrowana z warstwą grzewczą oraz fotowoltaiczną.
Na wystawie prezentowany był wynalazek podkarpackiej firmy ML System - Smart Glass. Czyli szyba, która może być zintegrowana z warstwą grzewczą oraz fotowoltaiczną. Fot. Patryk...
Drewniany deskal o wymiarach około 2 metry wysokości i 3 szerokości, obraz przedstawiający postać starszego mężczyzny z brodą. Obraz utrzymany w bieli i czerni.
Deskal z postacią Ignacego Łukasiewicza stworzony przez podkarpackiego artystę - Arkadiusza Andrejkowa. Fot. Patryk Ogorzałek
Osoby zwiedzające wystawę. Kobiety i mężczyźni. Mają europejskie i arabskie stroje.
Ekspozycja województwa podkarpackiego w Pawilonie Polski na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek
Ekspozycja obrazów Zdzisława Beksińskiego
Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego. Fot. Patryk Ogorzałek
Wieczorne zdjęcie Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju. Drewniany, kilkupiętrowy budynek, o nowoczesnej, geometrycznej bryle pokryty ażurową rzeźbą kinetyczną symbolizującą ptaki w locie. Na wielkim ekranie wyświetla się napis: #Stand with Ukraine
Pawilon Polski na wystawie EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek

Filmowa relacja z obecności Podkarpackiego na EXPO w Dubaju

Opis filmu: Materiał zewnętrzny. Film składa się z krótkich, dynamicznych ujęć stanowiących relację z obecności województwa podkarpackiego na Wystawie Światowej EXPO w Dubaju. Film bez lektora. W tle gra spokojna, nastrojowa muzyka.

Zapraszamy do śledzenia relacji z EXPO w Dubaju na  wydarzeniu na Facebooku i na twitterze GoPodkarpackie.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności