Michał Korkosz, to popularny polski bloger kulinarny z podkarpackimi korzeniami. Swoje autorskie przepisy publikuje na blogu www.rozkoszny.pl. W 2017 roku został uhonorowany dwiema nagrodami SAVEUR za fotografię kulinarną. Jest też autorem książki kucharskiej, która ukazała się w USA i Kanadzie, a następnie w Polsce.
Książka „Fresh from Poland: New Vegetarian Cooking from the Old Country” ukazała się 17 marca 2020 nakładem The Experiment/Workman Publishing. Polskojęzyczne wydanie pod tytułem „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” miało premierę jesienią 2020 roku.
Podczas pokazu Michał Korkosz opowiadał o ciekawostkach kulinarnych związanych z Podkarpaciem.
Głównym motywem kulinarnego show były podkarpackie proziaki serwowane z różnymi dodatkami.
Proziaki, to niewielkie ciasta, rodzaj chlebka, które można zjeść na słodko – z miodem, cukrem czy dżemem – lub na wytrawnie, z sosem czosnkowym, grzybowym lub solonym masłem.
By przygotować proziaki, potrzeba mąki, kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka, odrobiny soli i cukru, czasem jajka oraz składnika najważniejszego: sody oczyszczonej, na którą na Podkarpaciu mówiło się "proza". To właśnie od prozy to ciasto wzięło swoją nazwę.
Do mąki trzeba dodać sodę oczyszczoną, a następnie pozostałe składniki (kefir, maślanka lub zsiadłe mleko, sól, cukier, jajko), z tego wyrabiamy luźne ciasto. Z ciasta robimy rulon i kroimy go w plastry. Każdy plaster rozwałkowujemy na grubość około 1,5 centymetra. Smażymy na rozgrzanej blasze, płycie kuchennej lub na patelni bez tłuszczu, po kilka minut z każdej strony, aż się zarumienią.
Od 2006 r. proziaki są oficjalnym produktem wpisanym na listę wyrobów tradycyjnych w kategorii "wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie podkarpackim".
Więcej o historii proziaków przeczytacie w artykule na kuchnia.wp.pl