16 listopada, na konferencji w Filharmonii Podkarpackiej zaprezentowane zostały założenia kampanii promocyjnej, której przyświeca hasło: „Podkarpackie. Z natury kreatywne”. Zaś głównym ambasadorem, narratorem i przewodnikiem po wystawie Podkarpacia w Pawilonie Polskim na EXPO będzie postać Ignacego Łukasiewicza – patrona Roku 2022 w Polsce.
Na konferencji w Filharmonii Podkarpackiej dziennikarze oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć w małym wycinku, w jaki sposób województwo podkarpackie będzie się promować na EXPO w Dubaju. Osią wydarzenia były rozmowy z ambasadorami, którzy będą odpowiedzialni za poszczególne instalacje tematyczne w podkarpackim pawilonie, była także muzyka w wykonaniu zespołu Marcina Macuka oraz piękne filmowe relacje ukazujące bogactwo podkarpackiej natury.
Dziś rozpoczynamy kilkumiesięczną kampanię, która będzie promowała atuty Podkarpacia, a jej finał będzie miał miejsce na EXPO w Dubaju. Chcemy przede wszystkim ukazać wybitną postać Ignacego Łukasiewicza – wspaniałego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego. Bez jego wynalazków nie byłoby dzisiaj całej branży lotniczej czy kosmicznej – mówił marszałek Władysław Ortyl.
Podkarpackie w Dubaju będzie się prezentować w marcu 2022 roku, jako ostatni polski region. Podkarpackie atrakcje w polskim pawilonie będzie można oglądać od 10 do 14 marca. Na stoisku przygotowanym przez województwo zostaną zaprezentowane trzy obszary tematyczne:
- natura, zasoby naturalne i zrównoważony rozwój;
- kultura, tradycja i kreatywność;
- gospodarka, nauka i technologia.
- Na dzisiejszej konferencji chcieliśmy dać przedsmak tego, z czym pojedziemy do Dubaju, jak zaprezentujemy tam nasz region, a tym czymś będzie nasz potencjał – przyrodniczy, gospodarczy i kulturalny – tłumaczyła Wioletta Rejman – dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej.
Wystawa województwa podkarpackiego w Pawilonie Polskim w Dubaju skupiać się będzie przede wszystkim na ukazaniu wyjątkowości i różnorodności Podkarpacia, jego bogactwa w zakresie unikalnej przyrody, potencjału gospodarczego i nowoczesności w połączeniu z tradycją. Wystawa będzie również pokazywać, że Podkarpacie to kolebka przemysłu naftowego, miejsce światowej rewolucji gospodarczej, którą zainicjował Ignacy Łukasiewicz.
Na konferencji zaprezentowali się ambasadorzy poszczególnych instalacji tematycznych, które będą prezentowane w Dubaju. Dziennikarze mogli wysłuchać relacji o ich pracy, pasjach, a tym samym o potencjale i pięknie regionu.
Agata i Mateusz Matysiakowie – którzy będą ambasadorami strefy natura prezentowali zdjęcia podkarpackiej przyrody, którymi chcą oczarować gości EXPO. Michał i Marcin Baryccy - ambasadorzy instalacji o Zdzisławie Beksińskim mówili o ponadczasowym przekazie jego prac, zapewniając, że z każdym rokiem jego twórczość staje się coraz bardziej aktualna. Marta Kraus z Podkarpackiej Komisji Filmowej mówiła z kolei o tym jak w Dubaju Podkarpacie zaprezentuje się w wymiarze filmowym, a Łukasz Bis i Marlena Łuszczek ambasadorzy odpowiadający za edukację opowiadali z kolei o osiągnięciach podkarpackich naukowców. Na scenie zaprezentował się również Arkadiusz Andrejkow, który stworzył deskal z postacią Łukasiewicza – czyli obraz namalowany na drewnianej ścianie.
Deskal został oficjalnie zaprezentowany i odsłonięty na zakończenie konferencji, a w marcu będzie prezentowany w Dubaju.
Sam pawilon Polski w Dubaju jest skomponowany z drewna, z materiałów naturalnych. Obraz namalowany na deskach przypominających ścianę stodoły doskonale wpisze się w ten przekaz polskiego pawilonu – mówił marszałek Ortyl.
To właśnie Ignacy Łukasiewicz, jego postać ma być głównym ambasadorem wystawy i spoiwem podkarpackiej prezentacji. Ten pionier przemysłu naftowego, człowiek wielu talentów, właśnie na Podkarpaciu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne czyli ropę.
Zanim pojawimy się w Dubaju już teraz chcemy promować postać Łukasiewicza, aby jak najwięcej osób poznało, albo przypomniało sobie o jego dokonaniach, zwłaszcza ludzi młodych, bo to był wyjątkowy człowiek, wielu talentów. A przypomnę, że jest on również patronem roku 2022 – podkreślał marszałek Ortyl.
W Pawilonie Polskim w Dubaju województwo podkarpackie będzie aktywne w różny sposób – planowane są konferencje gospodarczo-naukowe, spotkania biznesowe, będą również atrakcje dla najmłodszych w strefie dla dzieci, zaś w strefie gastronomicznej odbędą się pokazy kulinarne, podczas których będzie można skosztować proziaków, fuczek, pierogów lasowiackich, a ze słodkości będzie można posmakować piernika podkarpackiego, biszkoptów jarosławskich czy gruszek w syropie miodowym.