Strona główna Pozostałe Diamentowe rozwiązania

Polska firma P.P.U.H. Bryk Witold Bryk, mająca swoją siedzibę na Podkarpaciu, produkująca narzędzia do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych i metalu. Podkarpacka firma Bryk z sukcesami konkuruje ze światowymi gigantami w branży. Wyróżnia ją innowacyjne podejście i nieszablonowe myślenie dzięki czemu jej rozwiązania są unikatowe w skali całego świata.

Firma Bryk została założona 20 lat temu na Podkarpaciu przez Witolda Bryka - absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, kierunku Inżynierii Budowy Mostów. Na początku była to działalność handlowa. Dzięki współpracy handlowej z największymi światowymi producentami firma Bryk dostarczała polskim odbiorcom narzędzia diamentowe do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Kolejnym etapem rozwoju była usługa ostrzenia i regeneracji narzędzi.

 

- Z Podkarpaciem związany byłem jeszcze podczas studiów. Tutaj założyłem rodzinę, tu miałem przyjaciół i z tym miejscem chciałem związać swoje zawodowe plany - wspomina Witold Bryk, założyciel i właściciel firmy Bryk. - Z Podkarpacia wywodzą się także firmy, które były jednymi z pierwszych kluczowych odbiorców naszych usług a późnej produktów: Grupa BRW i Bog-Fran. To także dzięki ich zaufaniu i wsparciu możliwy był dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Współpracujemy z nimi niezmiennie od 20 lat - dodaje.

 


Kolejne lata pracy, to rozszerzenie działalności o własną produkcję narzędzi diamentowych. W 2006 roku został wybudowany kompleks produkcyjny w Kraczkowej koło Łańcuta, w którym znalazły się biura konstrukcyjne, część administracyjna oraz nowo zakupione innowacyjne maszyny i urządzenia.

 


- W tym okresie, w pełni koncentrowaliśmy się na rozwoju własnych rozwiązań technologicznych, fachowości i specjalizacji w branży narzędziowej, budowie strategii marketingowej i sprzedaży dedykowanych dla klientów rozwiązań - opowiada Witold Bryk. -Zastosowanie do powyższej produkcji najnowocześniejszych technologii, a także konsekwentne podnoszenie kwalifikacji wszystkich pracowników, zagwarantowało wysoką jakość oferowanych produktów, co wpłynęło na zadowolenie klientów i umocnienie pozycji firmy na rynku krajowym, jako solidnego dostawcy narzędzi diamentowych własnej produkcji. Rozwój technologiczny firmy umożliwił w 2010 roku, zgłoszenie do ochrony patentowej głowicy formatującej, której ochrona została potwierdzona cztery lata później- mówi.

Polska jest trzecim największym eksporterem mebli na świecie, a to sprawia, że rozwijają się nie tylko branże związane z produkcją mebli, ale również te związane z tworzeniem narzędzi do ich produkcji.

Druga dekada działalności firmy Bryk to ciągły, szybki rozwój, zakup nowych urządzeń i oprogramowania, zatrudnianie nowych wykwalifikowanych pracowników, zgłaszanie do ochrony patentowej kolejnych rozwiązań. W tym czasie utworzone zostało profesjonalne biuro konstrukcyjno-programistyczne, gdzie w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku do dzisiaj powstają nowe modele narzędzi oraz zaawansowane konstrukcje.

 


O kolejnych etapach rozkwitu, Witold Bryk opowiada tak:

 

- W 2015 roku firma zainicjowała inwestycje we własną markę, czego wynikiem jest powstanie nowego brandu i komunikacji marki oraz profilowanych submarek dla obsługi klientów z sektora meblowego i drzewnego, jako Woodworking Engineering oraz dla sektora lotniczego i metalowego, jako Advanced TechTools.

 

W 2016 roku firma Bryk rozpoczęła budowę nowego budynku, zlokalizowanego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Jasionce koło Rzeszowa, o ponad trzykrotnie większej powierzchni niż poprzedni. Nowy budynek został zaprojektowany w sposób bardzo nowoczesny wraz z laboratorium badawczym wyposażonym w urządzenia kontrolno-pomiarowe, halę produkcyjną, magazyn oraz część biurową. 26 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku.

 

Obecnie Bryk koncentruje się na produkcji i serwisowaniu narzędzi diamentowych oraz narzędzi z węglika spiekanego, wykorzystywanych w przemyśle meblarskim, lotniczym i motoryzacyjnym. Działając z sukcesami na kilku rynkach, pozostaje firmą opartą w stu procentach na polskim kapitale. Firma ceni sobie tę niezależność i szczyci się rozwijaniem działalności właśnie na Podkarpaciu.

 

- Podkarpacie to z jednej strony wspaniała przyroda i doskonałe warunki mieszkaniowe z dala od wielkich metropolii, z drugiej strony to region, który w ostatnich latach przeszedł jedne z największych i najszybszych zmian w Polsce. Cechuje go duża koncentracja firm przemysłu lotniczego, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe, a co za tym idzie mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników. Nie bez znaczenia dla rozwoju przedsiębiorczości na Podkarpaciu ma bardzo dobrze rozwinięta lokalizacja logistyczna (autostrada, linie lotnicze, szybka kolej) - wylicza Prezes Witold Bryk. -Na Podkarpaciu znajduje się jeden z najkorzystniej położonych parków naukowo technologicznych w Polsce. Na 70 hektarach znajdują się trzy strefy, w których działa ponad 50 przedsiębiorstw, zatrudniających blisko siedem tysięcy osób. Inną korzyścią wynikającą z inwestowania w województwie podkarpackim jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych CIT lub PIT.

 

Obecnie firma Bryk rozwija się w rekordowym tempie. Chcąc utrzymać się w wyścigu z najważniejszymi w branży stawia na rozwój nowych produktów i technologii przeznaczając 5 do 10 % rocznych przychodów na badania i rozwój.

 

- Wdrażamy kompleksową usługę zarządzania gospodarką narzędziową GuardPro dedykowaną dla firm produkcyjnych - mówi Witold Bryk. - Stanowi ona połączenie systemu IT, urządzenia wydającego oraz algorytmów, które umożliwiają optymalizację stanów magazynowych, kontrolę obiegu narzędzi, optymalizację zamówień, skrócenie czasu przestojów linii produkcyjnych, dostarczenie informacji w czasie rzeczywistym. Pracujemy także nad kolejnymi rozwiązaniami narzędziowymi w oparciu o prowadzone projekty B+R. W trakcie realizacji jest również nowa usługa, która będzie uzupełnieniem naszego obecnego portfolio – Bryk Analytica. Jest to system pomiaru efektywności pracy oparty o zaprojektowane i zaadaptowane przez nas czujniki połączone z tworzonym przez nas systemem IT.

Projekt

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności