Podkarpacka motoryzacja w Styrii

Przedsiębiorcy z podkarpackiego sektora motoryzacyjnego wzięli udział w misji gospodarczej do austriackiego regionu Styria. Okazją do wizyty w regionie będącym partnerem naszego województwa były zorganizowane przez tamtejszy klaster ACstyria targi motoryzacyjne AUTOCONTACT 2018.

W misji gospodarczej wzięli udział przedstawiciele podkarpackich firm zrzeszeni w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej oraz Wschodnim Sojuszu Motoryzacyjnym. Wizyta przedstawicieli Kirchhoff Polska, Superior Industries, Gumat, PZL Sędziszów, Cadway Automotive, Teknia Rzeszów, Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego była znakomitą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w gronie osób zarządzających firmami produkcyjnymi. W trakcie misji jej uczestnicy odwiedzili zakłady produkcyjne firm HTP, EJOT, Austria Druckguss, Magna Steyr oraz ZF Lemforder Achssysteme.

Nawiązana przed rokiem współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami podkarpackimi i styryjskimi nie tylko pozwoliła na rozwój współpracy pomiędzy przedstawicielami biznesu, ale również na zacieśnienie związków pomiędzy Województwem Podkarpackim a Krajem Związkowym Styrii. Podczas spotkania marszałka Władysława Ortyla z premierem Styrii Hermannem Schützenhöferem, podkreślano wagę partnerstwa i współpracy pomiędzy regionami, a także zaktywizowania jej w obszarach interesujących obydwie strony, w tym jakości życia, lotnictwa, turystyki i kultury. Premier Styrii zapowiedział rewizytę w podkarpackim i dodał jednocześnie, że będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Zarówno marszałek Województwa Podkarpackiego, jak i premier Styrii podkreślali znaczenie współpracy dla rozwoju obu regionów oraz budowania między nimi ścisłych kontaktów społecznych i kulturalnych.

Spotkanie podkarpackiego marszałka i styryjskiego premiera zaowocowało niecodziennym wydarzeniem. Władysław Ortyl, w geście przyjaźni i wdzięczności, podarował bowiem Hermanowi Schutzenhofferowi ręcznie wykonaną fajkę ze znanej przemyskiej wytwórni Henryka Worobca. Austriak zaś, mając na uwadze niezwykłość podarunku i miejsce jego pochodzenia, czyli Przemyśl – miasto istotne z historycznego punktu widzenia dla monarchii austro-węgierskiej, postanowił przekazać ją do miejscowego muzeum. Tym samym, przedmiot tak charakterystyczny dla Przemyśla, jak i Województwa Podkarpackiego, trafił do największego w Styrii Muzeum Fajek w Scheifling.

Zwieńczeniem wizyty był udział podkarpackiej delegacji w targach przemysłu motoryzacyjnego AUTOCONTACT 2018, których organizatorem był największy klaster motoryzacyjny w Austrii ACstyria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *