Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Priorytetem jest bezpieczeństwo

Firma Nowak Innovations została zawiązana w 2014 roku przez trzech braci-wynalazców: Zygmunta, Wiesława i Janusza Nowaków, którzy rozpoczęli pracę nad urządzeniami poprawiającymi bezpieczeństwo kierowców i pasażerów samochodów.

U podstaw powstania wielu firm leży pomysł na biznes, znalezienie swojej niszy na rynku albo też znaczące wydarzenie, które pozwala spojrzeć na otaczający świat w zupełnie inny sposób. Takim dramatycznym katalizatorem powstania krośnieńskiej firmy Nowak Innovations był wypadek samochodowy na autostradzie, którego świadkiem byli bracia Nowakowie, założyciele firmy. Ofiara wypadku spłonęła żywcem, ponieważ nie mogła wydostać się z samochodu z powodu zakleszczonych drzwi. To traumatyczne przeżycie spowodowało, że bracia Nowakowie postanowili wdrożyć do produkcji systemy pomagające w ratowaniu życia ofiar wypadków, i to nie tylko drogowych.

 

Ich wynalazkiem, opatentowanym w Polsce, Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Chinach, jest system AEDO (ang. Automatic Emergency Door Opening). Służy on do awaryjnego otwierania zakleszczonych po wypadku drzwi, celem umożliwienia samodzielnego opuszczenia pojazdu, lub ułatwienia wyjęcia poszkodowanego z samochodu przez osoby trzecie. Otwarcie drzwi realizowane jest przez teleskopowy tłok napędzany bezpiecznym mikroładunkiem pirotechnicznym. System sterowany jest układem elektronicznym i zadziała po zderzeniu, dachowaniu i po ustaniu ruchu pojazdu, z ustalonym opóźnieniem czasowym np. 5-15 sek., jak również po wpadnięciu pojazdu do wody lub po wybuchu pożaru.

 

Wynalazcy pomyśleli również o ofiarach wypadków, które nie mogły się ewakuować z pojazdu z powodu zablokowanych pasów bezpieczeństwa. Urządzenie ich pomysłu o nazwie SECS (ang. Seatbelt Emergency Cutting System) to wynalazek, który ma za zadanie w sytuacji wypadku samochodowego przeciąć napięte pasy bezpieczeństwa i umożliwić samodzielne opuszczenie przez ofiarę wypadku samochodu. Ten system również napędzany jest mikroładunkiem pirotechnicznym.

Spółka cały czas się rozwija i planuje rozpocząć w połowie 2021 roku produkcję systemów AEDO&SECS, we współpracy z podkarpackimi firmami i ich montaż w samochodach klientów i firm, zainteresowanych zwiększeniem bezpieczeństwa kierowców i pasażerów własnych samochodów.

 

– Rozwijamy działalność w Krośnie na Podkarpaciu, bo tu mamy bardzo korzystne warunki wdrażania innowacyjnych technologii, dzięki wsparciu podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Mamy możliwość prezentacji naszych innowacyjnych systemów bezpieczeństwa na wydarzeniach organizowanych w regionie. Sporym atutem tego miejsca jest również sam port lotniczy, który ułatwia nam przemieszczanie się po świecie dla prezentacji naszych wynalazków. – mówi Zygmunt Nowak, wiceprezes Zarządu Nowak Innovations.

 

Innowacyjne systemy bezpieczeństwa zainteresowały podkarpackie firmy z branży motoryzacyjnej i lotniczej, które nawiązały współpracę z Nowak Innovations. Obecnie są prowadzone działania mające na celu uzyskanie europejskich certyfikatów bezpieczeństwa na znak CE i B dla systemów bezpieczeństwa AEDO&SECS. Współpracę z Novak Innovations nawiązała również renomowana japońska firma z branży motoryzacyjnej Kayaku Safety Systems Europe, mająca siedzibę w Czechach, z którą krośnianie współpracują nad wdrożeniem systemów AEDO&SECS w przemyśle motoryzacyjnym.

Projekt