Wszystkie te tytuły i określenia przyznane zostały zakładowi produkcji szyb samochodowych Pilkington NSG Group w Chmielowie, leżącego między Tarnobrzegiem a Nową Dębą.
Fabrykę wyposażono w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich w technologii APBL LEL i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, w linię BOX do produkcji szyb na rynek wtórny oraz linię do enkapsulacji. Inwestycję zakończyło uruchomienie linii do produkcji hartowanych i laminowanych szyb bocznych wraz z linią do instalacji dodatkowych elementów i nakładania powłoki hydrofobowej.
Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów grupy, przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego oraz występuje w nazwach własnych firm. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach.
W ramach Grupy NSG działa spółka Pilkington Automotive Poland. Blisko 25 lat jej obecności na polskim i światowym rynku to okres zrównoważonego rozwoju. Na początku spółka zatrudniała około 150 osób, a gdy w 1999 roku zakończono w Sandomierzu budowę pierwszego zakładu produkcji szyb samochodowych, zatrudnionych było już około 400 pracowników.
W latach 2004 -2005 podwojono wielkość zakładu i rozmiar produkcji. W 2010 rozpoczęto budowę fabryki w Chmielowie.
- Drugi zakład produkcji szyb samochodowych chcieliśmy ulokować w specjalnej strefie ekonomicznej i uzbrojonym w infrastrukturę miejscu oraz w pobliżu już istniejącego zakładu w Sandomierzu. Takie warunki zaproponowała TSSE „Wisłosan” w części zlokalizowanej w Chmielowie na terenie Gminy Nowa Dęba na Podkarpaciu – mówi Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland - Dzięki temu odległość między obydwoma zakładami wynosi tylko 25 kilometrów. Decyzja ta okazała się bardzo trafnym wyborem również ze względu na sprawny proces uzyskiwania wszelkich pozwoleń inwestycyjnych i dobrą współpracę realizacyjną ze Starostwem Powiatowym w Tarnobrzegu oraz Urzędem Miasta i Gminy Nowa Dęba. Tym samym powiększyliśmy, już i tak dość liczne, grono reprezentantów przemysłu motoryzacyjnego na Podkarpaciu i w okresie późniejszym inicjując proces włączenia branży motoryzacyjnej do grona inteligentnych specjalizacji Podkarpacia – dodaje Ryszard Jania.
Już w trakcie realizacji projektu inwestycyjnego w Chmielowie zapadła decyzja o utworzeniu Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, którego inicjatorem był Ryszard Jania. Obecnie Sojusz zrzesza 32 instytucje: firmy produkcyjne, wyższe uczelnie i IOB z łącznym zatrudnieniem ok 15 tys. pracowników i obrotami ok 10 mld PLN.
W chwili obecnej Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. zatrudnia ponad 2300 pracowników, stale współpracuje również blisko z kontrahentami zatrudniającymi ok. 600 osób w obu lokalizacjach. Wprowadzone nowe technologie umożliwią podwojenie dotychczasowej produkcji i oba zakłady mają roczną zdolność produkcyjną na poziomie 4 milionów szyb przednich laminowanych i dachowych oraz 9 milionów szyb bocznych i tylnych. 80 procent produktów trafia na rynki zagraniczne.
Zakład w Chmielowie powstał w ramach realizowanego w latach 2011-2015 projektu inwestycyjnego pn. „Budowa nowego zakładu produkcji innowacyjnych szyb dla branży motoryzacyjnej”. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”.