Strona główna Gospodarka Podkarpackie firmy Najlepszy pracodawca w Polsce
Pratt & Whitney Rzeszów to firma, która od lat wpisana jest w historię, tradycję i rozwój Podkarpacia. Trudno o bardziej harmonijny przykład łączenia tego, co najlepsze w naszym regionie, z nowoczesnym rozwojem i reagowaniem na światowe trendy.

Podkarpacie to region o bogatych tradycjach lotniczych. To właśnie tutaj narodziła się idea powołania stowarzyszenia zrzeszającego producentów przemysłu lotniczego pod nazwą „Dolina Lotnicza". Głównym celem projektu była konsolidacja przemysłu oraz zbudowanie wspólnej strategii rozwojowej i współpraca z innymi podobnymi klastrami w Europie i na świecie.

 

Zrzeszająca początkowo 17 podmiotów organizacja „urosła” obecnie do 165. Jednym z głównych inicjatorów powstania w 2003 roku „Doliny Lotniczej” była ówczesna WSK Rzeszów, a pomysł ten do dzisiaj twórczo rozwija Pratt & Whitney Rzeszów.

 

Trudno o bardziej harmonijny przykład łączenia tego, co najlepsze w naszym regionie, z nowoczesnym rozwojem i reagowaniem na światowe trendy niż firma Pratt & Whitney Rzeszów.

PWR rozwinęła tradycje WSK „PZL-Rzeszów”, wybudowanej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego jako PZL Wytwórnia Silników nr 2 w Rzeszowie. Powstała w 1937 roku fabryka na trwałe zmieniła oblicze Rzeszowa, wpłynęła na zmiany demograficzne, urbanistyczne i gospodarcze miasta. Przed wojną wytwarzano tu silniki tłokowe na licencji czeskiej firmy „Walter”, adaptowane przez polski przemysł lotniczy i oznakowane jako PZInż. „Junior”, PZInż. „Major” oraz silniki na licencji angielskiej firmy „Bristol” oznaczone „PEGASUS XX”. Szybki rozwój zakładów przerwała II wojna światowa. W czasach PRL-u firma znana była z produkcji całej gamy silników lotniczych i osprzętu.

W 1994 r. WSK Rzeszów została przekształcona w Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa. 21 września 2001 r. podpisana została umowa o sprzedaży 85% akcji WSK firmie United Technologies Holding S.A. 11 marca 2002 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa nastąpiło przekazanie pakietu akcji nowemu właścicielowi. Po prywatyzacji, dzięki szerokim procesom inwestycyjnym, w firmie nastąpiły ogromne zmiany ilościowe i jakościowe we wszystkich obszarach, zwłaszcza w zakresie stosowanych technologii i procesów, nowych produktów, zarządzania, bhp, ochrony środowiska, świadomości i mentalności pracowników. Wdrażane są nowe technologie i nowe produkty.

 


Dzisiaj Pratt & Whitney jest światowej klasy producentem podzespołów i zespołów oraz kompletnych silników lotniczych służących do napędu śmigłowców i samolotów. Od kwietnia 2020 r. jest częścią światowej korporacji Raytheon Technologies. Firma zatrudnia około 3500 pracowników i wytwarza gotowe silniki oraz krytyczne części napędów produkowanych przez Pratt & Whitney do najnowocześniejszych samolotów pasażerskich i militarnych w świecie, m.in. Airbus A320 neo, Boeing, Gulfstream, myśliwców F-35 i F-16, i innych. PWR posiada rozwinięte zaplecze badawcze w postaci nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. W jego skład wchodzą: biuro konstrukcyjne, wydział montażu eksperymentalnego, wydział hamowni, składający się z komory śmigłowej oraz komory z hamulcem wodnym, laboratorium materiałowe i wydział prototypowni. Projekt utworzenia Centrum współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

 

 

Ważnym produktem firmy jest przekładnia Fan Drive Gear System mająca zastosowanie w przełomowym rozwiązaniu konstrukcji silnika turbowentylatorowego reprezentowanego przez rodzinę PW1000, stanowiącą nową generację napędów lotniczych przyjaznych dla środowiska naturalnego. Znaczące zmniejszenie poziomu hałasu, zużycia paliwa, a także emisji związków lotnych jest czynnikiem dużej atrakcyjności walorów ekonomicznych, eksploatacyjnych i środowiskowych silnika. Silnik nowej generacji, wraz z przekładnią produkowaną przez Pratt & Whitney został wybrany do napędu samolotów Airbus A320, Embraer, Bombardier C Series i Mitsubishi Regional Jet. Przekładnia to rezultat prac w ramach projektu „Uruchomienie produkcji nowego typu przekładni planetarnych turbinowych silników lotniczych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

- Przemysł lotniczy czy aerokosmiczny przez swoją definicję już jest innowacyjny. To najnowocześniejsze technologie, a także wiedza oraz koncentracja pracowników, bardzo dobrze wykształconych, dobrze zmotywowanych, z dostępem do najnowszych technologii. Martwiliśmy się, że kiedy będziemy coraz więcej zarabiać, inwestorzy odejdą. Jednak w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, niskie koszty pracy w ogóle przestają się liczyć. Inwestorzy przychodzą do nas, bo tutaj są utalentowani ludzie, świetna infrastruktura i dobre środowisko biznesowe – mówi Marek Darecki, Prezes Zarządu Pratt & Whitney Rzeszów i Prezes Klastra Dolina Lotnicza.

 

Firma stwarza pracownikom szerokie możliwości rozwoju oraz inwestuje w nich. Każdej, z wdrażanych nowych technologii, towarzyszy intensywny program szkoleniowy. Dużym zainteresowaniem cieszy się Program Scholar polegający na finansowaniu przez firmę wybranych studiów wyższych dla pracowników. W TOP 3 najlepszych pracodawców w Polsce wskazanych w raporcie Randstad Employer Brand Research 2020 firma zajęła pierwsze miejsce.

Projekt

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności