Od lat kontynuuje tradycje mieleckiej kooperacji w zakresie produkcji zespołów i części detalicznych do samolotów pasażerskich. Sięgając początków w zakresie kooperacji lotniczej, należy wymienić w kolejności chronologicznej zespoły i części detaliczne do samolotów IŁ-86, IŁ-96, Boeing 757, Boeing737, Boeing 747-8 i Boeing 777.
Siedzibą firmy jest historyczny budynek hali produkcyjnej, popularnie zwanej „dwójką”, wybudowanej jeszcze w 1938 roku na terenie Wytwórni Płatowców Nr 2, w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.
W latach 1992-2003 firma wyprodukowała w ramach kontraktu offsetowego ponad 2000 kompletnych drzwi pasażerskich do samolotu Boeing 757 i do dziś dostarcza części zamiennych do tych wyrobów.
Od 2008 r. firma produkuje kompletne klapy Kruegera do samolotu Boeing 777. Do wyrobów WZK zaliczają się liczne podzespoły i części detaliczne do niemal wszystkich modeli samolotów pasażerskich Boeing. Bezpośrednim odbiorcą wyrobów mieleckiej firmy jest linia montażowa firmy Boeing w Seattle.
Wytwórnia wyposażona jest w nowoczesne centra obróbcze HAAS i MAZAK, w tym gniazda zrobotyzowane, na których produkuje niemal wszystkie komponenty do swoich wyrobów. Spółka prowadzi też prace badawczo-rozwojowe w zakresie nowoczesnych metod wytwórczych dla przemysłu maszynowego w szczególności dla lotnictwa. WZK posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, które zajmuje się udoskonalaniem procesów technologicznych, monitorowaniem jakości bieżącej produkcji, oraz wdrażaniem nowych technologii.
- W przypadku produkcji lotniczej, i nie tylko, wybór miejsca działalności jest oczywisty. Podkarpacie od lat przedwojennych, wraz z decyzją o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego stało się miejscem dynamicznego rozwoju, oferującym wszystkim zaangażowanym w rozwój, możliwość zrealizowania się - mówi Bogdan Bańko, dyrektor zarządzający WZK Mielec -Bez wątpienia Podkarpacie oferuje doskonałe zaplecze zarówno kadrowe jak i infrastrukturalne. Lotnictwo, będąc kluczową specjalnością tego regionu, pomimo chwilowego kryzysu, pozostanie w czołówce branż wprowadzających innowacje na poziomie światowym i przyczyni się do dalszego rozwoju Podkarpacia. Nowe wyzwania, ale również szanse, które pojawiły się w związku z kryzysem, będą dla firm lotniczych na Podkarpaciu kolejnym testem dojrzałości. Atrakcyjność Podkarpacia rośnie dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnych firm, samorządów i administracji rządowej, przyczyniając się do budowania przyjaznego otoczenia biznesowego cechującego się wysokim poziomem profesjonalizmu - dodaje Bogdan Bańko.
Za swoje osiągnięcia firma doceniona została szeregiem prestiżowych wyróżnień, m.in. Boeing Silver Level Supplier Tier1 za 2013 rok, 2018 rok i 2019 rok, Certyfikatów Wiarygodności Biznesowej Dun & Bradstreet, nagród w konkursach Gazele Biznesu, Gepardy Biznesu oraz wyróżnień w rankingu Efektywna Firma.
Proces ustawicznego doskonalenia systemów i personelu WZK zaowocował uzyskaniem certyfikatów m. in.:
- systemu jakości dla produkcji lotniczej AS/EN 9100 Rev.D;
- systemu jakości ISO 9001;
- systemu NADCAP Pomiary i Testy;
- systemu jakości wg wymagań D6-82479 firmy Boeing;
W ostatnich latach firma realizuje szereg projektów unijnych, między innymi: „Centrum Badawczo Rozwojowe zrobotyzowanych technologii precyzyjnej obróbki dla lotnictwa i kosmonautyki” wykonywany w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.