Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Nowoczesność i tradycja na wystawie podkarpackiego na EXPO

Podkarpackie w Dubaju prezentuje nie tylko walory przyrodnicze, kulturalne i te związane z dziedzictwem Ignacego Łukasiewicza. Ważnym elementem naszej ekspozycji jest pokazywanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań opracowywanych przez firmy z Podkarpacia. Jednym z takich wynalazków, które można zobaczyć na EXPO jest smart glass - firmy ML System +.

ML System jest liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami. Zajmuje się głównie tworzeniem materiałów, które zamieniają tradycyjne materiały budowlane na takie, które są aktywne fotowoltaicznie, m.in. zamienia żaluzje zewnętrzne na budynkach na takie, które wytwarzają prąd, oprócz tego mogą też ogrzewać budynek. Na polskim rynku jest jednym z pionierów, którego zakresem działania jest energia fotowoltaiczna.

Mężczyzna tłumaczy grupie osób działanie wynalazku firmy ML System - Smart Glass.

Na wystawie prezentowany jest wynalazek podkarpackiej firmy ML System – Smart Glass. Czyli szyba, która może być zintegrowana z warstwą grzewczą oraz fotowoltaiczną. Fot. Patryk Ogorzałek

Niewątpliwym hitem naszej wystawy na Expo jest innowacyjny wynalazek podkarpackiej firmy ML System +, czyli Smart glass. Jest to linia szyb, która może być zintegrowana z warstwą grzewczą oraz fotowoltaiczną. To nowatorskie rozwiązanie wzbudza ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających z całego świata.

Mężczyzna tłumaczy grupie osób działanie wynalazku firmy ML System - Smart Glass.

Wynalazek podkarpackiej firmy ML System – Smart Glass. Fot. Patryk Ogorzałek

Smart Glass to linia szyb zespolonych która może być zintegrowana z warstwą grzewczą oraz fotowoltaiczną. Model taki składa się z trzech, równolegle do siebie położonych formatek szkła oddzielonych ramką izolacyjną. Na środkową formatkę szkła nanoszona jest warstwa fotoniczną, która w połączeniu z odpowiednio dobranymi diodami LED pozwala na regulowanie transparentności szyby.

 

Warstwa wewnętrzna stanowi zintegrowaną warstwę grzewczą (energia elektryczna przechodząca przez naniesioną na szybę niewidoczną warstwę tlenku metalu nagrzewa się do temperatury roboczej 20 – 60 st. C), natomiast warstwa zewnętrzna zawierająca ogniwa fotowoltaiczne lub kropki kwantowe co pozwala na generowanie uzysków energii elektrycznej.

Mężczyzna tłumaczy grupie osób działanie wynalazku firmy ML System - Smart Glass.

Wynalazek podkarpackiej firmy ML System – Smart Glass. Fot. Patryk Ogorzałek

 

Więcej na temat Smart Glass.