Właśnie tam późniejsi właściciele firmy założyli i rozwijali Studenckie Koło Naukowe Formuła Student, konstruując od podstaw bolid wyścigowy studenckiej Formuły 1. Dziś w swoim biurze konstrukcyjnym w Rzeszowie tworzą innowacyjne części do samochodów. Ich firma rośnie skokowo, a jej produkty sprzedawane są do kilkunastu krajów na świecie.
IOD Performance to przykład jak koło naukowe na uczelni może dać początek innowacyjnej firmie. Warunkiem jest również zgrany zespół, który od początku tworzą: Damian Kwiecień, Tomasz Krzosek, Dawid Rogala, Kamil Misiura i Bartosz Zborowski. Jeszcze w trakcie studiów, podczas udziału w zmaganiach studentów-inżynierów uważanych za najtrudniejsze na świecie, poszerzali swoją wiedzę z zakresu inżynierii i prowadzenia działalności produkcyjnej. Zdobywali wyróżnienia i nagrody ogólnopolskie oraz startowali w zawodach organizowanych na słynnym torze Silverstone oraz byłym torze Formuły 1 – Autodromo di Varano de Melegari. Sukcesy współtworzonego przez nich bolidu dały początek marzeniom o własnej firmie. W jej założeniu pomógł program Platformy startowe dla nowych pomysłów - Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Spółka IOD Performance - stworzona z pasji, z całkowicie polskim kapitałem i myślą techniczną – błyskawicznie znalazła swoje miejsce na rynku motoryzacyjnym.
Aktualnie firma wytwarza ponad 100 produktów dla branży automotive, obsługując klientów detalicznych i hurtowych w kilkunastu krajach Unii Europejskiej i poza nią. W katalogu produktów można znaleźć m.in. akcesoria wyprawowe do samochodów terenowych, innowacyjne przystawki portalowe zwiększające prześwit pojazdu czy zestawy adapterów pozwalające na konwersję przestarzałych i paliwożernych silników, z lat 80-tych, na nowoczesne konstrukcje, spełniające normy emisji spalin EURO 5, co znacznie ogranicza degradację środowiska, nie odbierając przy tym przyjemności z jazdy.
- Pomimo trudnej sytuacji rynkowej, wywołanej pandemią, dzięki wytwarzaniu produktów premium o wysokiej jakości, z roku na rok odnotowujemy dynamiczny wzrost ich sprzedaży, a firma ma daleko idące plany rozwojowe. W tym roku rozpoczęliśmy realizację projektu badawczo-rozwojowego. Pracujemy nad innowacyjnym produktem z zakresu układu przeniesienia napędu w pojazdach terenowych. Znajdzie on zastosowanie w służbach ratowniczych, sporcie oraz turystyce – zapowiada Bartosz Zborowski.
Doświadczenie organizacyjne oraz inżynieryjne swoich byłych studentów, a dziś właścicieli firmy, docenia macierzysta uczelnia. Ze względu na ukończone z wyróżnieniami studia na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, pracę przy największych międzynarodowych studenckich projektach technicznych, jak również liczne nagrody oraz sukcesy w rozwoju działalności produkcyjnej (m.in. tytuł Innowacyjny Startup Podkarpacia 2017) i nieszablonowe podejście do inżynierii, przedstawiciele firmy zostali zaproszeni do tworzenia Rady Gospodarczej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, pracującej nad zacieśnieniem współpracy pomiędzy nauką a przemysłem.
- Ekosystem stworzony wokół branży lotniczej i motoryzacyjnej w naszym województwie pozwala na szybki dostęp do wiedzy specjalistycznej, co znacznie przyspiesza rozwój firmy i skraca czas wdrożenia opracowywanych rozwiązań. Ogromny plus to lokalizacja. Podkarpacie jest bogate w wykwalifikowanych inżynierów, związanych z branżą lotniczą i automotive, których udział w opracowaniu i rozwoju produktów jest nieoceniony. Spółka IOD Performance korzysta również z dofinansowań inwestycyjnych z programów Polski Wschodniej oraz Urzędu Marszałkowskiego, które pozwalają jej konkurować ze znacznie większymi i dłużej działającym firmami z zachodniej Europy i Australii, znanymi na całym świecie – nie ma wątpliwości Bartosz Zborowski i zapowiada, że w najbliższych latach zarząd IOD Perfomance planuje rozpoczęcie kolejnych inwestycji, które przyniosą nowe miejsca pracy, zwiększenie eksportu oraz potwierdzenie, że Podkarpackie jest zagłębiem nowoczesnego przemysłu i technologii wytwarzania.