Strona główna Gospodarka Dlaczego Podkarpackie? Specjalne Strefy Ekonomiczne – oferta dla...

Inwestorzy, wybierając lokalizację dla swoich firm, muszą uwzględniać wiele czynników, takich jak wykwalifikowana kadra, odpowiednia infrastruktura czy położenie geograficzne. Głównym magnesem, który ma zachęcić przedsiębiorców, także z zagranicy do inwestowania są ulgi podatkowe. Od 1995 roku oferowały je Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE). W 2018 roku wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) rozszerzyło ich koncepcję na cały kraj. Umożliwia to  inwestycje zarówno na gruntach publicznych, jak i prywatnych, bez konieczności lokowania się na wyznaczonym terenie.

Specjalne Strefy Ekonomiczne na Podkarpaciu

W Polsce działa czternaście Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), które przyciągają inwestorów oferując liczne korzyści. Pierwsza z nich została utworzona w 1995 roku w Mielcu, aby ożywić gospodarczo region dotknięty wysokim bezrobociem. Dwa lata później powstała druga podkarpacka strefa w Tarnobrzegu - obie są zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A).

 

SSE to obszary administracyjnie wydzielone, oferujące przedsiębiorcom preferencyjne warunki prowadzenia działalności, w tym zwolnienia z podatku dochodowego PIT lub CIT, a na terenie niektórych samorządów, także zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ważnym atutem stref jest również doskonale przygotowana infrastruktura, obejmująca uzbrojone działki, hale produkcyjne i magazynowe. Kluczowe jest również wsparcie oferowane przez zarządzającego strefą (ARP S.A) na każdym etapie inwestycji. SSE rozumiane jako ograniczone obszary będą funkcjonowały do końca 2026 roku, tym samym ulgi wynikające z zezwoleń na inwestycje na ich terenie.

Polska Strefa Inwestycji – nowe perspektywy biznesowe

Idea SSE okazała się atrakcyjna, ale ograniczenia terytorialne i koszty związane z przeniesieniem produkcji na teren strefy były dla mniejszych firm barierą. Polska Strefa Inwestycji (PSI), wprowadzona ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o wspieraniu nowych inwestycji, bazując na idei SSE, rozszerza ich działalność na cały kraj.

 

PSI zastąpiła SSE, co spowodowało, że nie ma możliwości uzyskania nowego zezwolenia na inwestycję w ramach SSE, natomiast zarządzający czternastoma strefami udzielają decyzji o wsparciu.

 

Oznacza to, że do końca 2026 roku mamy w Polsce dwa stany prawne związane z ulgami strefowymi - zwolnienie podatkowe w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych i decyzje o wsparciu wydawane w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzja o wsparciu (DoW) jest odpowiednikiem zezwolenia obowiązującego w przypadku SSE.

 

Procedura uzyskania DoW jest prostsza i szybsza niż zezwolenia na działalność w SSE, co ułatwia przedsiębiorcom korzystanie z dostępnych ulg. Decyzje o wsparciu są wydawane na 10, 12 lub 15 lat, w zależności od intensywności pomocy publicznej w danym województwie. Program PSI umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie zwolnienia z podatku CIT czy PIT wynoszącego do 70% wartości zaplanowanego przedsięwzięcia.

 

Województwo podkarpackie należy do regionów, gdzie poziom wsparcia i okres, na jaki zostało udzielone są najwyższe w kraju. Aby uzyskać DoW, inwestor musi spełnić określone kryteria, takie jak inwestycje w badania i rozwój, utworzenie nowych miejsc pracy czy zwiększenie zdolności produkcyjnej.

 

Początkowo wśród podmiotów korzystających ze zwolnień dominowały duże przedsiębiorstwa, obecnie blisko 70% decyzji wydawanych jest dla małych i średnich firm.

Podkarpackie. Przestrzeń otwarta na inwestycje

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec

SSE EURO-PARK MIELEC, pionierski projekt w Polsce, przyniósł znakomite efekty, stając się skutecznym narzędziem rozwoju gospodarczego. Od 1995 roku strefa wydała ponad 600 zezwoleń i decyzji o wsparciu, przyciągając ponad 260 przedsiębiorstw. Inwestycje przekroczyły 20,5 mld zł, tworząc ponad 50 tys. miejsc pracy w podstrefach na terenie pięciu województw.

 

Zezwolenia wydane do 2018 roku wygasną z końcem 2026 roku, ale decyzje o wsparciu w ramach PSI pozostaną ważne. Zarządzający strefą wydaje takie decyzje dla firm działających na terenie trzech miast na prawach powiatów (Rzeszów, Krosno, Lublin) oraz 20 powiatów ziemskich w województwach podkarpackim i lubelskim.

 

EURO-PARK Mielec jest dynamicznym ośrodkiem przemysłowym z silnymi branżami, m.in.: lotniczą, motoryzacyjną, przetwórstwa drewna, metalową czy farmaceutyczną. Strefa oferuje również wsparcie dla innowacyjnych firm i startupów, które mogą rozwijać się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS. Korzystają na tym obszarze z przestrzeni biurowych, hal produkcyjnych, Inkubatora Technologicznego i Laboratoriów Badawczych.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN

EURO-PARK WISŁOSAN, utworzony w 1997 roku w Tarnobrzegu, rozwinął się o podstrefy w sześciu województwach. Ostatnie zezwolenia na działalność gospodarczą w ramach SSE wydano przed sierpniem 2018, po czym zaczęto wydawać decyzje o wsparciu w ramach PSI, oferujące te same ulgi podatkowe.

 

Zarządzający TSSE EURO-PARK WISŁOSAN wydaje je dla firm działających na terenie 28 powiatów ziemskich i 7 miast grodzkich (Radom, Tarnobrzeg, Zamość, Chełm, Siedlce, Biała Podlaska, Przemyśl) w województwach podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i dolnośląskim.

 

Obydwie strefy oferują tereny z pełną infrastrukturą i dostępnością komunikacyjną, wolne obiekty produkcyjne pod wynajem oraz hale i magazyny budowane na zamówienie inwestorów.

 

ARP S.A. w latach 1997-2024 wydała ponad 500 zezwoleń i decyzji o wsparciu, tworząc platformę dla przedsiębiorców z branż takich jak: motoryzacyjna (w tym elektromobilność), meblarska, spożywcza, tworzyw sztucznych czy metalowa. W strefie działa ponad 200 firm, zatrudniających ponad 36 tys. osób, z inwestycjami przekraczającymi 23,5 mld zł.

Podkarpackie strefy wśród najatrakcyjniejszych w Polsce

Podkarpackie strefy ekonomiczne EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN oferują pomoc publiczną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na najwyższym poziomie dopuszczalnym w Unii Europejskiej. W zależności od wielkości firmy, ulgi wynoszą od 50% do 70% (50% dla dużych firm, 60% dla średnich firm, 70% dla mikro i małych przedsiębiorstw). Decyzje o wsparciu są ważne do 15 lat.


ARP S.A. nadal inwestuje w nowe obiekty produkcyjne i magazynowe, co sprawia, że oferta podkarpackich SSE należy do najatrakcyjniejszych w Polsce. Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz Polska Strefa Inwestycji, która je zastąpiła są kluczowymi narzędziami wspierania rozwoju gospodarczego w Polsce, oferując atrakcyjne warunki dla inwestorów, nowoczesną infrastrukturę oraz wsparcie administracyjne.

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!

Inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego
Dlaczego Podkarpackie?
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności