Przestrzeń dająca nieograniczone możliwości inwestycyjne, nowoczesna infrastruktura wspierająca rozwój technologii, środowisko naukowe pozwalające na tworzenie innowacyjnych projektów oraz wykwalifikowane kadry gotowe realizować ambitne zadania – to najistotniejsze czynniki budujące potencjał gospodarczy województwa podkarpackiego.
Różnorodność
Podkarpacie to region zdecydowanie wyróżniający się na tle Polski tempem i skalą rozwoju. Wśród prężnie rozwijających się gałęzi przemysłu przoduje branża lotnicza, elektromaszynowa, chemiczna.
Przewagą regionu w odniesieniu do innych lokalnych gospodarek są unikatowe walory przestrzeni technologicznej, gdzie w harmonijny sposób łączy się wolność tworzenia i innowacyjność środowiska startupowego ze stabilnością i ugruntowanymi strukturami przedsiębiorstw konkretnych branż, np. IT.
Dla dynamicznego rozwoju podkarpackiej gospodarki istotne są także, działające z powodzeniem specjalne strefy ekonomiczne, wspierające nie tylko rozwój zaawansowanych inwestycji czy funkcjonujących już przedsiębiorstw, ale także nowo powstających, innowacyjnych biznesów.
Dodatkowym walorem regionu jest również stale rozbudowywana infrastruktura drogowa, będąca łącznikiem między: Wschodem a Zachodem (autostrada A4), ale także Północą i Południem (droga szybkiego ruchu S19, autostrada Via Carpatia). Istotne znaczenie dla rozwoju gospodarki regionu ma Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, dysponujący terminalem cargo, a także zapleczem logistycznym pozwalającym na realizację nawet najbardziej skomplikowanych, międzynarodowych dostaw.
Dzięki tak rozwiniętej komunikacji Podkarpacie coraz ambitniej otwiera się na świat, stwarzając dogodne warunki do współpracy międzynarodowej.
Społeczność
Na siłę i potencjał regionu niewątpliwy wpływ miała także historia odradzającej się po pierwszej wojnie światowej Polski. To na terenie m.in. Podkarpacia powstał Centralny Okręg Przemysłowy z silnymi ośrodkami gospodarczymi w Stalowej Woli, Mielcu czy Dębicy, które także i współcześnie odgrywają istotną rolę w przemyśle regionu.
Kolejnym atutem województwa jest edukacja. Na jego terenie mieści się aż 18 ośrodków naukowych, które swoje działania opierają na stałej współpracy ze środowiskiem biznesowym. Chociaż szczególnie wspierane są tu kluczowe dla regionu specjalizacje, to właśnie ilość i jakość ośrodków kształcenia pozwala równocześnie dostosowywać profile kształcenia do aktualnego zapotrzebowania rynku. Nie bez powodu mówi się o regionie, jako o polskiej Dolinie Krzemowej, gdzie w bardzo szybkim tempie, na olbrzymią skalę rozwinęło się też środowisko startupów.
Aktywność społeczności lokalnej widoczna jest nie tylko w sferze biznesowej, ale i we wsparciu działań organizacji pozarządowych oraz nieustannie rozwijających się nowych, inicjatywach obywatelskich. Współpraca wielu środowisk procentuje tu nowymi, interesującymi projektami atrakcyjnymi dla inwestorów z kraju i zagranicy.
Natura
Dążenie do stworzenia zrównoważonej gospodarki opartej na zachowaniu harmonii pomiędzy wdrażaniem innowacji, rozwojem technologicznym a ekologią, dbałością o środowisko naturalne to trend, w który idealnie wpisuje się województwo podkarpackie.
Dzięki zinstytucjonalizowanemu podejściu do nowych inwestycji w gospodarkę regionu, udaje się zachować unikatowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, które od lat stanowią niepodważalną markę regionu.
Podkarpacie, a zwłaszcza tereny Bieszczadów czy coraz bardziej zyskującego turystycznie Beskidu Niskiego to dziś jeden z najpopularniejszych kierunków destynacji turystycznych dla osób pragnących odpoczynku z dala od zgiełku miasta, obcowania z nieskażoną naturą.
Województwo podkarpackie to także od lat jeden z liderów krajowej turystyki uzdrowiskowej, mogącej pochwalić się szerokim katalogiem usług na najwyższym poziomie zyskujących uznanie zarówno wśród gości z Polski jak i zagranicy.