Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

3 miesiące obecności Polski na EXPO w Dubaju

Już w marcu tego roku Województwo Podkarpackie zaprezentuje się na światowej wystawie Expo Dubai 2020. Promocja regionu jest elementem bogatego programu promocji Polski w Dubaju, zainaugurowanego w dniu 1 października 2021 r.

Miejscem prezentacji i organizacji większości wydarzeń w ramach tego przedsięwzięcia jest Pawilon Polski. Charakterystycznym elementem pawilonu jest rzeźba kinetyczna przedstawiającą stado migrujących ptaków, która nawiązuje do hasła przewodniego obecności Polski na Expo 2020 Dubai – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

 

Centralny punkt Pawilonu Polski stanowi instalacja artystyczna „Polski Stół”, złożona ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych przygotowanych przez czołowych artystów, architektów i inżynierów. Ta interaktywna instalacja jest miejscem spotkań i symbolem polskiej gościnności. Pięć stref tematycznych w Pawilonie Polski tworzy nowoczesną i interaktywną ekspozycję, która przedstawia uniwersalną opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, przybliża też odwiedzającym kulturę oraz walory naturalne i turystyczne kraju. W Pawilonie Polski prezentuje się także blisko 200 podmiotów z branż o największym potencjale eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu.

 

Pawilon Polski jest również jednym z niewielu miejsc na Expo 2020 Dubai ze zmieniającą się ekspozycją wewnętrzną. Dotychczas można było obejrzeć m.in. wystawy trzech województw: podlaskiego, łódzkiego i dolnośląskiego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Urzędu Patentowego.

Trzy pierwsze miesiące obecności Polski na Expo to bardzo bogaty program wydarzeń biznesowych i kulturalnych oraz duża frekwencja odwiedzających, która potwierdza, że Pawilon Polski cieszy się dużym zainteresowaniem. Kluczowymi wydarzeniami dla promocji Polski w Dubaju były:

  • Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, w którym wzięło udział około 650 uczestników z Polski i Bliskiego Wschodu,
  • Dzień Polski, przypadający na 7 grudnia 2021 r., podczas którego Polska zaprezentowała się szerokiemu gronu międzynarodowej publiczności zwiedzającej Wystawę Światową,
  • obchody Święta Niepodległości z uroczystym koncertem Martína Garcíi Garcíi – zdobywcy III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego, który wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej wystąpili na scenie Dubai Millennium Amphitheatre.

Ważnym elementem polskiej obecności na Expo 2020 Dubai jest kompleksowy program gospodarczy, który umożliwia polskim przedsiębiorcom nawiązanie kontaktów z partnerami handlowymi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Planuje się, że weźmie w nim udział łącznie blisko 2,5 tys. polskich firm. W trakcie pierwszych trzech miesięcy Wystawy Światowej przedsiębiorcy wzięli udział w seminariach biznesowych oraz webinariach, które przybliżyły zagranicznym inwestorom usługi, technologie i produkty opracowane przez polskie firmy z perspektywicznych i innowacyjnych branż.

 

Województwo Podkarpackie zaprezentuje się na światowej wystawie Expo w Dubaju w dniach 10 – 14 marca 2022.

 

Więcej informacji dotyczących trzech miesięcy obecności Polski na Expo Dubaj można znaleźć na stronie: https://expo.gov.pl