Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Polskie regiony w Dubaju

Podczas EXPO w Dubaju zaprezentuje się większość polskich regionów. W ramach otwarcia Pawilonu Polskiego zainaugurowany został program wystaw czasowych, który jest współtworzony przez poszczególne regiony kraju.

Pierwsza z wystaw w polskim pawilonie została przygotowana przez Województwo Podlaskie, a jej hasłem było: „Xylopolis – Miasto zasilane naturą”. Dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom, zwiedzający mogli poczuć się niczym pierwsi ludzie, którzy przed wiekami dotarli do serca dzikiej podlaskiej przyrody. W pawilonie można było poczuć zapach puszczy niesiony delikatnym ruchem powietrza. Można było również zobaczyć, odtworzony przez ekspertów, fragment pierwotnego lasu i usłyszeć autentyczne dźwięki wielu gatunków dzikich zwierząt i ptactwa zamieszkujących rozlewiska rzek Biebrzy i Narwi. Dzięki temu zwiedzający mogli zrozumieć, czym jest żywioł podlaskiej natury, czym jest jej potęga i naturalne piękno.

Dizajnerski rower marki Folky ustawiony przed Pawilone Polski w Dubaju. W tle grupa osób.

Jeden z elementów wystawy przygotowanej przez Województwo Podlaskie

Dwaj mężczyźni na scenie przed Pawilonem Polski. Występ obserwuje liczna publiczność.

Program artystyczny w ramach prezentacji Województwa Podlaskiego

Kolejnym regionem, który zaprezentował się w Dubaju było Województwo Łódzkie, którego ekspozycja czasowa nosiła tytuł: „Województwo Łódzkie. Nowoczesność inspirowana tradycją”. Podstawę prezentacji regionu stanowiła interaktywna wystawa w strefie wystaw czasowych, której motywem przewodnim był nowoczesny przemysł włókienniczy i mody, w odniesieniu do tradycji historycznych regionu, aż do nowoczesnych technologii w dziedzinie tworzenia tkanin. Ekspozycji towarzyszyły koncerty fortepianowe, pokazy muzyki i tańców ludowych oraz występy teatralne. Zwieńczeniem udziału Województwa Łódzkiego w EXPO było zaprezentowanie dedykowanej kolekcji mody inspirowanej elementami tradycyjnych strojów ludowych z regionu łódzkiego.

 

 

Pokaz mody. Grupa osób przygląda się modelkom w kolorowych strojach.

Pokaz mody w ramach prezentacji Województwa Łódzkiego

Detal. Elementy do wykonywania ozdób umieszczone na stole

W ramach wystawy czasowej odbywały się warsztaty kreatywne

Grupa osób pozująca do zdjęcia w Pawilonie Polski w Dubaju

Wystawa czasowa Województwa Łódzkiego

Z kolei jednym z głównych elementów wystawy zorganizowanej przez Województwo Dolnośląskie była woda, jej znaczenie w życiu człowieka i wpływ na klimat. Korzystając z technologii VR, goście mogli przenieść się do Wrocławia i odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Wystawa poruszała ważne tematy, takie jak ochrona zasobów wodnych, podnoszenie świadomości ekologicznej i zrównoważony rozwój. Zaprezentowane zostały ponadto wrocławskie krasnale, ceramika z Bolesławca oraz wyroby kryształowe. Ważnym punktem programu wystawy był Wieczór Dolnośląski, na którym zaprezentowano potencjał gospodarczy województwa – zaproszeni goście mogli zapoznać się z innowacyjnymi technologiami stworzonymi przez firmy z regionu, takimi jak ultranowoczesne pasma i urządzenia nadawczo-odbiorcze, czy już obecne w przestrzeni kosmicznej satelity.

Element wystawy. Hologram z herbem województwa dolnośląskiego

Fragment wystawy Województwa Dolnośląskiego

Detal. Dwie osoby zdobią ceamiczne naczynia.

Warsztaty zdobienia ceramiki bolesławieckiej

Grupa osób zwiedza wystawę.

Pokazy multimedialne na wystawie Dolnego Śląska

W Pawilonie Polski zaprezentowało się  także Województwo Lubuskie z hasłem „Lubuskie – Naturalnie Nowoczesne”. Wystawa nawiązywała do pięknych krajobrazów regionu – falujących pagórków i lokalnych winnic. We wnętrzu pawilonu poprowadzono ścieżkę przywołującą skojarzenia z wijącymi się rzekami, jeziorami i lasami. Nawiązanie do natury zostało pokazane w nowoczesny i kreatywny sposób oraz z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań. Materiały na wystawę zostały wykonane z filców PET, które są biodegradowalne i pochodzących w 50%  z przetworzonych butelek. W ramach ekspozycji można było również podziwiać meble wykonane metodą re-designu, do wykonania których wykorzystano zużyte łopaty turbin wiatrowych. W ramach wystawy województwa lubuskiego zorganizowano także pokaz mody autorstwa lokalnej projektantki mody Natalii Ślizowskiej, która zaprezentowała przygotowaną specjalnie na Expo kolekcję inspirowaną lubuską naturą.

Pokaz mody. Modelki w fantazyjnych strojach idą po scenie. Na ekranie zdjęcie kobiety i napis NATALIA ŚLIZOWSKA

Pokaz mody przygotowany przez Województwo Lubuskie

Mężczyzna w arabskim stroju przygląda się ekspozycji.

Fragment ekspozycji Województwa Lubuskiego

Kolejnym regionem, który zaprezentował się w Pawilonie Polski było Województwo Śląskie – hasłem przewodnim tygodnia śląskiego było: „Silesia – Land of opportunity”. Ważnym elementem przygotowanego programu promocji była konferencja gospodarcza pt. „InSilesia at Expo Dubai”, na której zaprezentowano sukcesy i potencjał przedsiębiorców ze Śląska działających w innowacyjnych branżach: informatycznej, telekomunikacyjnej, medycznej oraz lotniczej. Z kolei program kulturalny uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Dubai Millennium Amphitheather – widzowie z całego świata mogli obserwować kunszt i perfekcyjne wykonanie choreografii m.in. trojaka, poloneza i mazura. Prezentację regionu dopełniły pokazy kulinarne, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji tj. koronką koniakowską – pokazy heklowania i mody, prezentacje czy live performance znakomitej polskiej artystki ulicznego street artu – Nespoon.

Tancerze w strojach ludowych tańczą na scenie.

Występ zespołu Śląsk

Kobiety w strojach ludowych. Na ścianach ekspozycja z koronkami z Koniakowa.

Wystawa koronki koniakowskiej 

Pokaz mody. Cztery modelki prezentują sukienki z motywem koronki koniakowskiej.

Pokaz mody – kreacje z koronki koniakowskiej

Koronka koniakowska

Element ekspozycji nawiązujący do tradycji regionu

Grupa przebranych aktorów tańczy na scenie

Program artystyczny zaprezentowany przez Województwo Śląskie

Na początku lutego w Pawilonie Polskim można było obejrzeć wystawę czasową Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która była podzielona na trzy części: „spokój”, „impuls” i „moc”.

Pierwsza z nich, czerpiąca z historii i tradycji kujawsko-pomorskiego, koncentrowała się wokół makiety symbolizującej województwo jako podniebną wyspę. Nie zabrakło tu najważniejszych zabytków, ale także elementów nawiązujących do historycznych podań czy miejscowych legend. Goście mogli zobaczyć także wizerunek Mikołaja Kopernika zrekonstruowany na podstawie czaszki astronoma.

Część drugą – „impuls”- odwołującą się do teraźniejszości, tworzyły kody QR, które oprowadzały odwiedzających po bibliotece multimediów, prezentując osiągnięcia, rozwój technologiczny, ważne postaci i ambasadorów regionu, dając impuls do odkrywania województwa.

„Moc” to finalna, futurystyczna część ekspozycji – projektanci modowi Rad Duet zaprezentowali kolekcję designerskich ubrań z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie, widzowie mogli zobaczyć również instalację audiowizualną nawiązującą do odkrytej przez toruńskiego astronoma prof. Aleksandra Wolszczana pierwszej planety spoza układu słonecznego.

Wśród wydarzeń przygotowanych przez region znalazły się m.in. warsztaty pieczenia i zdobienia pierników, wspólne obserwacje nieba oraz warsztaty artystyczne. Goście mogli również uczestniczyć w performansie przygotowanym przez Laboratorium Mgławic Planetarnych, podczas którego wykonywano jadalne modele obiektów astronomicznych, a w muzyczną podróż zabrał ich gitarzysta i improwizator Kamil Pater, pokazując działanie swojej instalacji dźwiękowej. Wydarzeniom tym towarzyszyły wieczorne koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” oraz Tomasza Organka.

Grupa osób ogląda makietę miasta.

Kujawsko-pomorskie jako podniebna wyspa

Grupa osób słuchająca przewodnika.

Obserwacja nieba podczas wystawy województwa kujawsko-pomorskiego

Mężczyzna pozuje do zdjęcia przy manekinach ubranymi w stroje z folkowymi motywami kwietnymi

Kolekcja mody inspirowana regionalnymi wzorami

Konieta w arabskim stroju ozdabia piernik w kształcie serca

Warsztaty zdobienia pierników

Budynek pawilonu wystawowego w Dubaju. Na budynku biało-czerwona flaga Polski.

Koncert Tomasza Organka

“Województwo Lubelskie – Spichlerzem Polski”, to hasło przewodnie kolejnej wystawy czasowej zaprezentowanej w Pawilonie Polski na EXPO w Dubaju. Symbolem wystawy przygotowanej przez Lubelskie były pszczoły. Odwiedzający mogli doświadczyć ekspozycji wieloma zmysłami: słuchając brzęczenia pszczół i śpiewu ptaków, wdychając zapach kwiatów, ziół i miodu, smakując ziół z ekologicznych upraw, oglądając filmy o regionie.

 

W ramach wystawy zaprezentowany został potencjał biznesowy, kulturalny i turystyczny regionu, z naciskiem na naturę, ekologię, nowoczesne rolnictwo produkujące zdrową żywność oraz medycynę. Organizatorzy wystawy przygotowali również misję gospodarczą, podczas której 15 lubelskich przedsiębiorców zaprezentowało się zagranicznym partnerom. Region zorganizował także szereg aktywności dodatkowych – warsztaty dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne i prezentacje medyczne.

Drewniane, nowoczesne wnętrze. Na czarnej ścianie napis taste. W tle dwa wilkinowe fotele na zielonych dywanach.

Lubelskie. Fragment ekspozycji w Pawilonie Polskim na EXPO w Dubaju.

Grupa akrobatów pozująca do zdjęcia.

Program artystyczny Fundacji Sztukmistrze.

Do końca marca 2022 r. swoje ekspozycje zaprezentują kolejne województwa:  lubelskie, pomorskie oraz województwo podkarpackie, które swoją prezentacją, zaplanowaną w terminie 10 – 14 marca 2022 r. będzie zamykało program wystaw czasowych w Pawilonie Polski.