Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackim rowerem w świat

Doskonale łączy w sobie wartość historii z nowoczesnością. W swój rozwój włącza technologię przemysłu 4.0, po to, aby sam produkt stawał się elementem jakości i stylu życia każdego z nas. To firma ROMET, która jest przykładem imponującego rozwoju silnej polskiej marki i producenta zajmującego istotne miejsce na rynku branży rowerowej w Europie.

Początki firmy to 1991 rok, czas przełomu gospodarczego i możliwości jakie otworzyły się w polskiej gospodarce i biznesie. Wtedy to pod nazwą Arkus S.C. powstało przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą rowerów. Firma sprzedawała rowery z Europy Zachodniej oraz z polskiej fabryki Zjednoczonych Zakładów Rowerowych ROMET S.A., który w tym czasie był monopolistą na rynku. W 1995 roku, spółka Arkus wybudowała własną fabrykę w Podgrodziu koło Dębicy i rozpoczęła produkcję rowerów.

 

– Cel, kiedy nasza firma rozpoczynała drogę w biznesie na przełomie lat 80-tych i 90-tych był taki aby inwestować w Polsce i w polską markę. Aby dorównać światowym markom w branży rowerowej – pod względem technologii i w zakresie jakości produktów, tak aby stać się jedną z najnowocześniejszych firm produkcyjnych w Europie. Jesteśmy właśnie na etapie, w którym konsekwentnie i z dużym efektem ten cel się realizuje. Natomiast wybór miejsca prowadzenia firmy był bardzo naturalny – mówi Grzegorz Grzyb, Wiceprezes Zarządu ROMET sp. z o.o. – Wynikał przede wszystkim z wyboru miejsca na życie prywatne i połączenia z miejscem na prowadzenie rodzinnej, opartej o sukcesję firmy.

 

W 1999 r. przedsiębiorstwo zakupiło upadające wtedy, fabryki Romet w Jastrowiu oraz zakłady Romet w Kowalewie. Doszło do połączenia firm i powstała spółka Arkus & Romet Group. Właściciel, Wiesław Grzyb zakupił również prawa do marki Romet oraz znaków towarowych Jubilat i Wigry. Dawne fabryki ZZR ROMET zostały zmodernizowane a w siedzibie głównej firmy Arkus & Romet Group Sp. z o.o. w Podgrodziu powstała nowoczesna fabryka rowerów Romet, produkująca rowery według najnowszych technologii, stosowanych w branży rowerowej w Europie, z zapleczem produkcyjnym, lakiernią i własnym transportem.

W 2020 roku spółka Arkus & Romet Group Sp. z o.o. zmieniła nazwę na ROMET sp. z o.o. Aktualnie Romet należy do grona największych producentów rowerów w Europie.
– Połączenie działu badawczego z produkcją, w tym samym miejscu, pozwala nam optymalizować założenia konstrukcyjne już na etapie projektowania – mówi Grzegorz Grzyb -Dzięki wykorzystaniu specjalistycznej infrastruktury badawczej oraz innowacyjnej technologii, między innymi, skanowania 3D, druku 3D, analizy MES, oraz najnowocześniejszego oprogramowania CAD, działania te mają wymierny wpływ na końcową jakość produktu. Dzięki drukarkom 3D wyprodukowanie modelu każdej ramy pozwala znacznie przyspieszyć proces wdrożenia jej do produkcji. Na kolejnym etapie realizowany jest wzór, który następnie jest testowany w laboratorium, oraz w terenie. Jeżeli przejdzie pomyślnie wszystkie testy – trafia do seryjnej produkcji.

 

ROMET produkuje rocznie ok. 400 tys. sztuk rowerów, co stanowi 1/3 całej produkcji w Polsce. Znaczną część całej produkcji stanowi eksport rowerów na rynki Europy Zachodniej.
– Fakt, że prowadzimy swój biznes na Podkarpaciu, tak blisko Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w Dolinie Lotniczej, ma znaczenie dla kontaktów biznesowych, ale co również ważne, pozwala nam korzystać z zasobów tutejszych specjalistów – mówi Grzegorz Grzyb – Istotna jest dla nas również możliwość korzystania z programów pomocowych Unii Europejskiej, funduszy regionalnych. I z takiego wsparcia dla rozwoju naszej fabryki skorzystaliśmy – dodaje.

 

Aktualnie rowery ROMET sprzedawane są na 32 rynkach na świecie. Fabryki, zlokalizowane są w siedzibie głównej w Podgrodziu k/ Dębicy oraz Jastrowiu na północy Polski wraz z centrum logistycznym w Kowalewie. Łączna ich powierzchnia to 65 tys. m kw.

 

– Rynek rowerowy w ostatnich latach zmienia się intensywnie w kierunku jakości i technologii.

 

Szczególnie teraz widać jak ze środka transportu stał się ważną częścią stylu życia, który już od wielu lat można było obserwować w krajach Europy.

Projekt